– Za chwilę drugie czytanie projektu ustawy o dodatku węglowym. Tak naprawdę ustawy, która wykluczona ponad połowę gospodarstw domowych z jakiejkolwiek pomocy państwa przed nadchodzącą zimą. Otóż rząd wywiesił białą flagę,  po dwóch tygodniach zorientowana się, że poprzednia ustawa, która miała pomóc tym którzy ocieplają dom węglem, jest po prostu bublem prawnym. Ostrzegaliśmy przed tym, mówiliśmy, że to drogą donikąd. Rząd wycofuje się z tego po dwóch tygodniach, ale zamiast tego proponuje kolejne wykluczenie. Umywa ręce od jakiegokolwiek faktycznego rozwiązania problemu z zakupem węgla, ponieważ wychodzi z założenia, że da części gospodarstw domowych  po prostu pieniądze, ale i tak ci ludzie nie kupią sobie węgla. Po drugie, co bardziej drastyczne, zdecydowaną większość gospodarstw domowych pozostawia bez jakiejkolwiek pomocy. Ludzie ogrzewają swoje mieszkania nie tylko węglem, ale również innymi rodzajami paliw – powiedział Borys Budka na konferencji prasowej.

Koalicja Obywatelska przygotowała konkretną, bardzo prostą poprawkę

– Koalicja Obywatelska przygotowała konkretną, bardzo prostą poprawkę, która spowoduje, że ustawa, która wyklucza większość gospodarstw domowych będzie ustawą sprawiedliwą, równo traktującą wszystkich Polaków i dającą taką samą pomoc każdemu gospodarstwu domowemu.Jednocześnie składamy poprawkę, która uniemożliwi podmiotom takim jak Orlen, przejmowanie polskich banków

– Jednocześnie składamy poprawkę, która uniemożliwi podmiotom takim jak Orlen, przejmowanie polskich banków. Nie może być tak, że kosztem polskich kierowców buduje się fortuny, kosztem polskich konsumentów niektórzy powiązania z władzą będą budować czy kupować kolejne wille. Dlatego ten pakiet poprawek będzie złożony przez nas w drugim czytaniu. Oczekujemy elementarnej przyzwoitość od posłów większości rządzącej, aby te poprawki przyjąć, żeby równo traktować obywateli.