Rozmawialiśmy o kwestiach związanych z bezpieczeństwem Polski, tak jak to było zapowiadane, przede wszystkim w kontekście postanowień i przebiegu ostatniego szczytu NATO w Madrycie. Zdałem relację z przebiegu obrad, szczegółowo ze wszystkich postanowień, jakie zostały na szczycie podjęte. Z rozmów, które prowadziłem, także tych kuluarowych. Atmosfery, jaka towarzyszyła szczytowi. Głos zabrał także wicepremier Błaszczak – stwierdził prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym po posiedzeniu RBN.

Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania

Wypowiadał się również premier Morawiecki, dlatego że bardzo ważnym elementem tej debaty, poza tymi informacjami, które przedstawiłem i które przedstawili też przedstawiciele rządu, były wypowiedzi i pytania, które zostały zgłoszone przez pozostałych uczestników dzisiejszej RBN, przedstawicieli opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej. Odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania.

Bardzo dobra atmosfera spotkania, bardzo merytoryczne wypowiedzi 

Przede wszystkim chcę podkreślić bardzo dobrą atmosferę tego spotkania, bardzo propaństwową i merytoryczną atmosferę. Bardzo merytoryczne wypowiedzi, to nie była żadna polityczna debata, to była bardzo konkretna rozmowa na temat ważnych polskich spraw, bardzo konkretnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, sytuacją militarną Polski w kontekście postanowień szczytu NATO, obecności sojuszniczej w naszym kraju i na wschodniej flance, jak również planów z całym szeregiem bardzo ciekawych także i propozycji na przyszłość zgłaszanymi przez przedstawicieli zwłaszcza stronnictw parlamentarnych opozycyjnych, jak i pozaparlamentarnych.

Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie, ponad wszelkimi podziałami, bardzo poważnie

Myślę, że śmiało mogę powiedzieć, politycy ze wszystkich stron sceny politycznej do kwestii bezpieczeństwa Polski podchodzą absolutnie ponad wszelkimi podziałami bardzo poważnie i bardzo liczę na to jako prezydent, że co jak co, ale właśnie bezpieczeństwo jest tym elementem, o które dbałość jest niezmienna, niezależnie od tego kto w danym momencie ma tę pałeczkę aktualnego sprawowania władzy w swoim ręku, kwestia bezpieczeństwa Polski, kwestia spokojnego i bezpiecznego życia Polaków jest zagadnieniem najważniejszym.