Chciałbym wysłuchać opinii w jaki sposób powinniśmy działać na przyszłość jako Polska, uwzględniając to, czym z państwem się podzielę

 Rzeczywiście takie ważne decyzje zostały na tym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego podjęte. Te decyzje chciałbym omówić z państwem dzisiaj, chciałbym wysłuchać państwa opinii na ten temat, bo ona jest dla mnie ważna. Chciałbym wysłuchać również państwa opinii co do tego w jaki sposób my powinniśmy działać na przyszłość jako Polska, mają na uwadze to wszystko, czym z państwem się podzielę za moment w szczegółach w części zamkniętej naszego posiedzenia  – powiedział Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Najistotniejsze jest to, że NATO zachowało jedność

 Najistotniejszy jest ogólny wymiar tego szczytu, otóż w mojej ocenie ważne było przede wszystkim to, że NATO zachowało jedność wobec czasem różnic zdań w szczegółach na różne tematy w budowaniu bezpieczeństwa. NATO absolutnie pokazało jedność, co ważne i wszyscy podkreślali, pokazało ją od samego początku do samego końca.

Myślę, że Putin liczył, że uda mu się rozbić NATO
 Czy Władimir Putin tego się spodziewał? Trudno mi jest oczywiście na to pytanie odpowiedzieć, ale myślę, że liczył na to, że uda mu się, jak to mówią, rozegrać NATO, że uda mu się rozbić NATO, że uda mu się poróżnić pańśtwa – powiedział Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Przyjęliśmy ważne dokumenty, m.in. nową koncepcję strategiczną

– Przyjęliśmy bardzo ważne dokumenty. Z naszego polskiego punktu widzenia takie ważne dokumenty są na pewno trzy. Pierwszym ważnym dokumentem jest nowa koncepcja strategiczna NATO, bardzo rzecz istotna, albowiem w tej koncepcji wyraźnie jest widoczna zmiana podejścia do wschodniej flanki i do zagrożenia o którym my mówiliśmy od dawna jakim dzisiaj nie tylko potencjalnie, ale już realnie jest Rosja. To po pierwsze, po drugie przyjęliśmy wspólną deklarację w której również udało nam się wynegocjować fragment, który z naszego punktu widzenia i działań jakie prowadzi Polska i politki jaka w Polsce jest realizowana, z wielu względów, polityki, którą wszyscy uzgodniliśmy także w czasie obrad tutaj Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu ostatnich miesięcy, która w związku z tym śmiało powiedzieć jest naszą polityką, a która znalazła swoje odzwierciedlenie w tej deklaracji, w Formule jakby dodatkowego odwołania takich zadań jakich my się podejmujemy. Z mojego punku widzenia, to jest element bardzo ważny i to się udało nam wynegocjować, za co bardzo dziękuję naszej dyplomacji, polskiemu ambasadorowi przy NATO.

Decyzja o przyjęciu nowych członków, pewnie w historii będzie uważana za najbardziej wiekopomną

– Natomiast trzecią rzeczą bardzo istotną jest zgoda na przyjęcie  nowych członków. Kto wie, może właśnie ta decyzja z punktu widzenia kiedyś, kiedy będzie historia odwoływała się do wydarzeń, które miały miejsce w przestrzeni dziejów, w związku z istnieniem NATO, pewnie ta decyzja będzie uważana za najbardziej wiekopomną.