Właśnie ta umowa daje perspektywy rozwoju polskiego przemysłu lotniczego, rozwoju PZL Świdnik, ale najistotniejsze jest to, że na wyposażenie polskich sił lądowych trafią nowoczesne śmigłowce i to trafią już od przyszłego roku, bo pierwsze śmigłowce będą gotowe już w przyszłym roku – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej w Swidniku.

– To jest niezwykle ważne w kontekście sytuacji międzynarodowej, w kontekście tego, że Rosja napadła na Ukrainę, w kontekście tego, że zaraz za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. W związku z tym podjęliśmy decyzję, polskie władze podjęły decyzję, żeby skokowo przyspieszyć proces modernizacji Wojska Polskiego, wyposażenia Wojska Polskiego w nowoczesną broń i przykładem właśnie tych działań jest śmigłowiec AW149, który służy i służyć będzie w Wojsku Polskim do transportu żołnierzy, do wsparcia z powietrza, a więc do operacji ewakuacyjnych, do operacji poszukiwawczych. To śmigłowiec, który zamówiliśmy w wersji silnie uzbrojonej, będzie wyposażony również w kierowane pociski przeciwpancerne, które zamówiliśmy u innego producenta – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

 Kontrakt opiewa na kwotę 8 miliardów 250 milionów złotych, dotyczy 32 śmigłowców AW149, a więc dwóch eskadr śmigłowców, jeszcze raz bardzo podkreślam, że pierwsze śmigłowce trafią do Wojska Polskiego już w przyszłym roku, w ramach kontraktu mamy zamówiony także pakiet logistyczny i pakiet szkoleniowy łącznie z symulatorami – mówił dalej Mariusz Błaszczak.