– Bardzo się cieszę, że jest dziś nami pani komisarz Ferreira, która odpowiada za politykę regionalną, jest olbrzymim sojusznikiem wszystkich tych, którzy potrzebują pieniędzy na rozwój regionalny. Bardzo się cieszę, że jest z nami dlatego, że przez te ostatnie tygodnie byliśmy cały czas w kontakcie. Pani komisarz również pracuje nad tym, żeby w tej trudnej sytuacji, w momencie, kiedy Polska przyjmuje uchodźców, kiedy Warszawa przyjęła na początku 300 tysięcy naszych sąsiadów z  Ukrainy, żeby znaleźć dla nich pieniądze. Cieszę się bardzo też z wczorajszej decyzji, z której jasno wynika, że co najmniej 30% pieniędzy tych, które mają pomóc w radzeniu sobie z kryzysem uchodźczym, będzie trafiać do samorządów. To też dzięki tej decyzji, będziemy mogli sobie w bardziej skuteczny sposób radzić w tej sytuacji – powiedział Rafał Trzaskowski podczas otwarcia nowego odcinka II linii metra Ulrychów i Bemowo.

Podziękowania dla pana wojewody, że ten proces udało się przyspieszyć

– Bemowo to dziewiąta dzielnica, do której dotarło metro. To dwie stacje Bemowo i Ulrychów, które dziś będziemy mogli zobaczyć. Dosłownie w momencie, kiedy prowadzimy tę konferencję, czekamy na ostatnie podpisy i ostatnie pieczątki pod pozwoleniem na użytkowanie. Podziękowania dla pana wojewody, że ten proces udało się przyspieszyć.

Walczymy, aby te pieniądze na metro były, zarówno na dokończenie tej II linii i budowę III

– Warszawa jest absolutnym liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie i wydawanie unijnych pieniędzy od samego początku. 18 miliardów złotych, wyobraźcie sobie, jakby tych pieniędzy nie było, to prawie równowartość rocznego budżetu miasta stołecznego Warszawy, mnóstwo inwestycji. To też pokazuje, jak bardzo potrzebujemy Unii Europejskiej, jej wsparcia w tych trudnych czasach. Mam nadzieję, że też pieniądze z KPO popłyną szerokim strumieniem po wypełnieniu tych wszystkich warunków, które polski rząd spełnić musi. Ubolewam, że w KPO nie znalazły się projekty na metro, dlatego, że przecież te projekty służą nie tylko stolicy, ale całej Polsce. Walczymy, aby te pieniądze na metro były, zarówno na dokończenie tej II linii i budowę III linii.