– Zapora, która powstała, to jest zapora, która oddziela nas od ponurej dyktatury Łukaszenki. Państwo białoruskie to jest dziś państwo policyjne, w którym są tysiące więźniów politycznych, które ponosi współodpowiedzialność za agresję Rosji w Ukrainie. Z terytorium tego państwa ruszały w lutym wojska rosyjskie na Kijów. Do dziś rakiety z terytorium Białorusi mordują cywilów ukraińskich z takim państwem mamy do czynienia. To jest zapora, która oddziela nas od tej ponurej dyktatury – powiedział Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w gminie Kuźnica.

Oddzielamy naród białoruski i opozycję od ponurego dyktatora, który siłą i przemocą rządzi w tym kraju

– Jednocześnie chcę jasno powiedzieć, że nasze uczucia i decyzje wobec opozycji białoruskiej, wobec narodu białoruskiego, nie ulegają zmianie. Oddzielamy naród białoruski, opozycję białoruską od ponurego dyktatora, który siłą i przemocą rządzi w tym kraju. Każdy Białorusin, który będzie szukał schronienia w Polsce, tak jak było to do tej pory, tak będzie w przyszłości, to bezpieczne schronienie w Polsce znajdzie, a my znajdziemy furtki, żeby mógł trafić do naszego kraju, aby mógł tu żyć bezpiecznie.

Ani na chwilę w trakcie trwania kryzysu, nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy

– Ani na chwilę w trakcie trwania kryzysu, nie utraciliśmy kontroli nad suwerennością naszej granicy. To była kwestia odpowiedniego zarządzania tym poważnym, niezwykle fundamentalnym kryzysem, jaki dotknął granicę naszego państwa. Kwestia znakomitej postawy funkcjonariuszy straży granicznej, policji, żołnierzy Wojska Polskiego, przed którymi chylimy czoła.

Z tej pierwszej fazy konfliktu o bezpieczeństwo i spokój w naszym regionie świata, wychodzimy zwycięsko

– My z tej pierwszej fazy konfliktu o bezpieczeństwo i spokój w naszym regionie świata, wychodzimy zwycięsko, dzięki twardej, konsekwentnej postawie, odpowiedzialnym decyzjom i determinacji naszych funkcjonariuszy i żołnierzy, żyjemy w kraju bezpiecznym, chociaż zagrożenia nie mijają.