Myślę, że mija już 4 miesiąc tej pomocy i działania, które podejmujemy jako rząd, są to działania, które wchodzą w kolejny etap. Wchodzimy w etap takiej pomocy systemowej. Do tej pory ta pomoc miała charakter w dużej mierze humanitarny, związany także z taką pomocą związaną z zapewnieniem miejsca zamieszkania, wyżywienia i wchodzimy w etap pomocy systemowej – stwierdził Paweł Szefernaker na konferencji prasowej.

Minister Ścigaj właśnie za te kwestie między innymi będzie w rządzie odpowiadała, związane z pomocą systemową, z integracją naszych gości z Ukrainy w Polsce. Ale wcześniej chciałbym przedstawić jakie działania w ostatnich dniach podjęliśmy związane z tą pomocą systemową i jakie działania będziemy podejmować – mówił dalej wiceszef MSWiA.

Dziś Sejm odrzucił poprawki Senatu, tym samym ustawa którą wspólnie przygotowaliśmy z samorządami dotycząca właśnie systemowej pomocy gościom z Ukrainy, taka która pomaga w nauce języka polskiego, w tworzeniu klubików dla dzieci z Ukrainy tak żeby były one otoczone pomocą, a ich rodzice mogli w Polsce podjąć prace, takie rozwiązania związane choćby z pustostanami w samorządach tak aby móc lepiej je zagospodarować, także żeby rynek mieszkaniowy był elastycznie dostosowany do sytuacji i wielu gości zza granicy, jak i wielu Polaków, którzy na te mieszkania czekają i te rozwiązania zostały przyjęte przez parlament ponad politycznymi podziałami.

1 mln 188 tysięcy osób to uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy wyrobili numer PESEL

1 mln 188 tysięcy osób to są uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy wyrobili numer PESEL. Jeżeli chodzi o kwestie osób, które w Polsce przebywają, obserwujemy liczbę logowań do ukraińskich kart SIM, które zwiększają się właśnie po 24 lutego w Polsce, ale w ostatnim czasie jest trochę mniej tych logowań niż było miesiąc temu. Możemy powiedzieć że około miliona 300 tysięcy to są takie logowania do ukraińskich kart SIM. Część osób rezygnuje z ukraińskich kart na rzecz polskich. Możemy założyć że 1,3 do 1,5 mln to taka liczba, które w tej chwili na dłużej przebywają w Polsce, są uchodźcami wojennymi z Ukrainy.

W bazie PESEL jest około 500 tysięcy osób w wieku produktywnym

Mamy znaczący spadek liczby osób przyjeżdżających, a wzrost osób wyjeżdżających z Polski. Mamy pewną tendencję która się utrzymuje już ponad miesiąca, że więcej osób, które są uchodźcami wojennymi, wyjeżdża z Polski niż do Polski przyjeżdża. Warto również powiedzieć że w bazie PESEL jest około 500 tysięcy osób w wieku produktywnym, czyli około 500 tysięcy uchodźców z Ukrainy to są osoby które mogłyby z dnia na dzień w Polsce podjąć pracę.

Przez te pierwsze 4 miesiące legalnie podjęło pracę w Polsce ponad 250 tysięcy osób. Już dziś ponad 50% uchodźców, którzy są w wieku produktywnym, podjęło w Polsce pracę. Myślę, że w związku z tym, że mamy w tej chwili sezon wakacyjny, jest praca sezonowa, mamy także te rozwiązania, które przyjął parlament, związane z nauką języka polskiego, z większą możliwością opieki nad dziećmi z Ukrainy, przez co ich rodzice będą mogli podjąć prace, to jeszcze bardziej wzrośnie.