– Przed chwilą zatwierdziłem umowę w sprawie pozyskania wyposażenia dla Wojska Polskiego 3,5 tys. pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. Doskonale zdajemy sobie sprawę z wyzwań jakie stoją przed Polską. Wiemy co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny jaka toczy się za naszą wschodnią granicą, dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne, wyposażamy wojsko w nowoczesny sprzęt. Przykładem takiego nowoczesnego sprzętu jest właśnie zestaw przeciwlotniczy Piorun. To jest produkt polskiej myśli technicznej, to jest broń produkowana w naszym kraju, to jest broń, która została sprawdzona podczas wojny w Ukrainie, dlatego, że jeszcze przed wybuchem wojny przekazaliśmy Ukraińcom właśnie te zestawy. Okazało się, że są skuteczne, że Ukraińcy przy użyciu tych zestawów, skutecznie bronią się przed inwazją rosyjską  – powiedział Mariusz Błaszczak na konferencji prasowej.

Postanowiliśmy aneksować umowę z 2016 roku i zwiększyć wolumen zamówienia dla Wojska Polskiego zestawów Piorun

– Postanowiliśmy aneksować umowę z 2016 roku i zwiększyć wolumen zamówienia dla Wojska Polskiego tych zestawów. One trafią do żołnierzy Wojska Polskiego jeszcze w tym roku, więc tempo jest wysokie. Dlaczego tak jest? Dlatego, że wymaga tego sytuacja międzynarodowa i jest to konsekwencja naszych decyzji rządu PiS, uzgodnionych ze zwierzchnikiem sił zbrojnych, panem prezydentem Andrzejem Dudą.

Polskie władze wydają ponad 2% PKB na obronność, a w przyszłym roku będzie to przynajmniej 3%

– Konsekwentnie wzmacniamy polskie siły zbrojne. Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie i wyposażamy w nowoczesny sprzęt tak, żeby wystraszyć agresora, żeby władze Kremla, imperium zła, które odtwarza się na naszych oczach, nie poważyły się na zaatakowanie Polski, na zaatakowanie państw NATO. My, czyli polskie władze wydajemy ponad 2% PKB na obronność. W analizach, które dotyczą ubiegłego roku, jesteśmy na trzeciej pozycji w NATO, to jest ponad 2,3 % PKB wydane w ubiegłym roku na obronność. W tym roku będą to jeszcze wyższe kwoty, a już od przyszłego roku przynajmniej 3%, jeżeli do tego dodamy jeszcze fundusze pochodzące z uruchamianego właśnie funduszu wsparcia siły zbrojnych, to te wydatki będę jeszcze wyższe, a to jest inwestycja w bezpieczeństwo naszej ojczyzny, Polski, wschodniej flanki NATO.