– Przed chwilą mieliśmy sposobność obserwowania epizodu wspólnego szkolenia, wspólnych ćwiczeń wojsk NATO, epizodu, który w ważny sposób buduje zdolności interoperacyjne naszych sił. Pokazuje sprawność współdziałania Wojska Polskiego i sił sojuszniczych. Jest to ważne, by wzmacniać interoperacyjność i współpracę – powiedział Mariusz Błaszczak podczas pokazu działań żołnierzy w Sokółce.

Wyciągamy wnioski z tego co dzieje się za wschodnią granicą naszego kraju, wnioski z wojny

– Wyciągamy wnioski z tego co dzieje się za wschodnią granicą naszego kraju , wnioski z wojny, która toczy się w Ukrainie. Przede wszystkim wspieramy Ukraińców, podziwiamy ich odwagę, ich męstwo, obronę swojego terytorium i swojej niepodległości, ale także pod kątem wojskowym wyciągamy wnioski z tego,  w jaki sposób Ukraina została zaatakowana, jak operuje agresor na terenie Ukrainy.

Siły zbrojne NATO są gotowe, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce

– Siły zbrojne NATO są gotowe, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce, bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Naszym zadaniem jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt.

Rozwijamy m.in. artylerię

– Wzmacniamy poszczególne rodzaje sił zbrojnych, takie które są w stanie odstraszyć potencjalnego agresora w sytuacji zagrożenia. Rozwijamy m.in. artylerię. Jak wiemy artyleria na wojnie, która toczy się za naszą granicą ma ogromne znaczenie.

Nowoczesna broń jest bardzo istotna, ale bardzo ważne jest też to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze

– Nowoczesna broń jest bardzo istotna, ale bardzo ważne jest też to, aby Wojsko Polskie było liczniejsze. Takie możliwości daje nam ustawa o obronie ojczyzny i wprowadzona dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.