– Jesteśmy logistycznie przygotowani do wielkich światowych inwestycji i przejęcia wielu z ról, które były spełniane przez Chiny. Rola, jaką dziś odgrywa Polska w budowaniu niezależności energetycznej wychodzi już poza nasze własne potrzeby. Także Niemcy chcą korzystać z naszej infrastruktury energetycznej – mówił wicepremier Jacek Sasin, otwierając pierwszą dyskusję w Polish House w Davos. 

 

– Jesteśmy w trudnym momencie dla Europy i świata, mamy bardzo trudne doświadczenia. Dwa wielkie wydarzenia wstrząsnęły światem: globalna pandemia i wojna, która toczy się na Ukrainie zmieniły nasze postrzeganie współczesnego świata. Dotychczasowe procesy gospodarcze muszą ulec przemyśleniu i głębokiej zmiania. Przenoszenie produkcji i rozpraszanie jej po całym świecie się nie sprawdziło. Agresja Rosji na Ukrainę pokazało, jak ważne jest uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych. Głos Polski od wielu lat nie był traktowany poważnie, ale okazało się, że to my mieliśmy rację – mówił wicepremier Sasin.

 

Jesteśmy logistycznie przygotowani do wielkich światowych inwestycji i przejęcia wielu z ról, które były spełniane przez Chiny

 

– Rola naszego regionu Europy Środkowej i Wschodniej musi być postrzegana w innym wymiarze. Polska może stać się tym miejsce, gdzie będą odbywały się wielkie światowe inwestycje i gdzie będzie przenoszona produkcja. Budujemy nowoczesne drogi, autostrady, które komunikują nas na linii Wschód-Zachód, ale i Północ-Południe, realizujemy infrastrukturalny projekt, który połączy kraje bałtyckie z portem w Salonikach. Inwestujemy ogromne pieniądze w rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej, zaawansowany jest projekt CPK, który będzie obudowany siecią połączeń drogowych i kolejowych. Jesteśmy logistycznie przygotowani do wielkich światowych inwestycji i przejęcia wielu z ról, które były spełniane przez Chiny. 

 

Także Niemcy chcą korzystać z naszej infrastruktury energetycznej

 

– Rola jaką dziś odgrywa Polska w budowaniu niezależności energetycznej wychodzi już poza nasze własne potrzeby. Kolejny gazoport w Gdańsku, sieć połączeń gazociągów sprawia, że Polska będzie gwarantem bezpieczeństwa nie tylko dla siebie ale i dla krajów regionu. Także Niemcy chcą korzystać z naszej infrastruktury energetycznej – mówił Sasin.