Na wspólnej konferencji prasowej wiceministra Wąsika i członków Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych zarówno z PiS i opozycji zapowiedziano poprawkę do ustawy o uchodźcach zakładającą pomoc dla wszystkich Ukraińców, nie tylko tych, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską

Szczepański: Mamy konsensus, żeby ta nowelizacja obejmowała tylko jeden artykuł mówiący o wykreśleniu słowa bezpośredni

– Bardzo się cieszę, że jednak rozmowy zarówno z opozycją, rozmowy z samorządami, rozmowy z wojewodami przyniosły skutek i dzisiaj jako komisja rozszerzamy porządek obrad o jeden punkt dotyczący kwestii związanej z nowelizacją tej ustawy tak, aby wszyscy Ukraińcy, którzy przekroczyli gdziekolwiek granicę, znaleźli się na terytorium Polski, byli objęci tą ustawą. Mam nadzieję, że to rozwiąże pewien problem, komplikacje, ale myślę, że o tych rzeczach powie pan minister Maciej Wąsik. Ja powiem tylko tak, że chcemy na samym początku podjąć decyzję i taki mamy konsensus, żeby ta nowelizacja obejmowała tylko jeden artykuł mówiący o wykreśleniu słowa bezpośredni. Zdajemy sobie sprawę, że będą potrzebne zmiany. Rząd będzie nad tym pracował i komisja jest gotowa każdorazowo się spotkać  – powiedział Wiesław Szczepański na konferencji prasowej.

Wąsik: Razem z panem przewodniczącym uzgodniliśmy, że projekt zmiany ustawy będzie projektem komisyjnym

– Chciałbym podziękować komisji za bardzo dobrą współpracę, bo wydaje mi się, że pochodzimy z różnych środowisk politycznych, ale przynajmniej w prezydium komisji ta współpraca jest. Jest ten bieżący kontakt, ocena, analiza i bardzo dziękuję za tą elastyczność, która wykazuje komisja. Razem z panem przewodniczącym uzgodniliśmy, że projekt zmiany ustawy będzie projektem komisyjnym, czyli takim nazwijmy ekumenicznym. Rzeczywiście były  takie pomysły w trakcie prac legislacyjnych, natomiast nie chcieliśmy i to mówiliśmy otwarcie, żeby Polska ogłosiła, że jest takim hubem. Zdajemy sobie sprawę, że inne kraje też mają obowiązki wobec uchodźców, ale pracujemy codziennie bardzo intensywnie, rozmawiamy z wieloma środowiskami, rozmawiamy z samorządowcami – powiedział Maciej Wąsik na konferencji prasowej.-Rozmawiamy z wojewodami i te rozmowy, głównie z wojewodami i samorządowcami, ale także oczywiście konsultacje z komisją doprowadziły do tego, że postanowiliśmy wspólnie stworzyć krótki projekt ustawy, który sprawi, że wszyscy Ukrainńcy bez względu na jaką granicę przekroczyli, będzie ich obowiązywały przepisy tej ustawy – mówił dalej Maciej Wąsik.Minister Wąsik zauważył, że do poprawki przekonała go kwestia równego traktowania Polaków, którzy pomagają Ukraińcom niezależnie czy przekroczyli oni bezpośrednio granicę z Polską.Piotr Kaleta przyznał, że poszczególne przepisy ustawy trzeba będzie zmieniać, dlatego prezydium Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych będzie w permanentnym kontakcie z ministrem Wąsikiem.

Borys: Musimy być wszyscy gotowi na działania w trybie ekstraordynaryjnym, dlatego Koalicja Obywatelska poprze te zmiany

– Europa i Polska i świat znalazły się w największym kryzysie po zakończeniu drugiej wojny światowej. Musimy być wszyscy gotowi, także jako cała klasa polityczna na działania w trybie ekstraordynaryjnym, dlatego Koalicja Obywatelska poprze te zmiany proponowane przez komisję, ale chciałbym powiedzieć, że to są zmiany, które były zgłaszane przez nas już na etapie prac w komisji – powiedział Piotr Borys.