Zbigniew Ziobro zaprezentował projekty ustaw dotyczące zmian w sądownictwie. Reforma dotyczy między innymi utworzenia przez samorządy nowoczesnych punktów sądowych, zmiany statusu sędziów w ramach jednolitego statusu sędziego sądu powszechnego czy spłaszczenia ogólnej struktury sądów.

Z 318 sądów rejonowych i 46 sądów okręgowych utworzymy 79 okręgów sądowych. Z 11 sądów apelacyjnych aktualnie funkcjonujących, powstaną dodatkowe również sądy regionalne. Ostatecznie ma być 20 – zapowiedziała wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych.

Jednocześnie żaden z zaprezentowanych projektów nie dotyczy zmian w Sądzie Najwyższym.

Mamy jeszcze projekt dotyczący Sądu Najwyższego, ale to jeszcze nie moment, aby go przedstawiać. Trwają jeszcze konsultacje. Przyjdzie czas na, aby w szczegółach również ten projekt udostępnić. Jest gotowy – stwierdził podczas konferencji Ziobro.

Minister sprawiedliwości po raz pierwszy przedstawił założenia prezentowanych dziś ustaw 15 listopada. Podczas dzisiejszej konferencji dodał, iż projekty „zostały wysłane do konsultacji przed dwoma miesiącami”. 

17 listopada przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki stwierdził w Radiu Plus, że projekty zmian w sądownictwie trafią do Sejmu „w chwili, gdy będzie już jasne, że najważniejsi uczestnicy tego procesu, czyli rząd, który projekt przedstawia, potem Sejm, który projekt przyjmuje, a wreszcie prezydent, który ustawę podpisuje, będą zgodni co do tego jak powinien ten projekt wyglądać”.

Dziś wiceminister Frydrych zapewniła, że projekt ustawy dot. ustroju sądów powszechnych, jak również projekt zawierający przepisy wprowadzające tę ustawę zostały przesłane do KPRM, na ręce przewodniczącego zespołu ds. programowania prac rządu z wnioskiem o wpisanie tych projektów do wykazu prac rządu.

Jak zatem stwierdził sam minister Ziobro, na razie projekt są na etapie konsultacji i najpewniej ustaleń w obozie władzy. Szczególnie dotyczy to zmian w Sądzie Najwyższym, w którym działalność Izby Dyscyplinarnej stanowi od wielu tygodni spór pomiędzy polskim rządem, a TSUE.

Odnośnie zparezentowyhch dziś projektów, minister wyraził nadzieję, że bedą szybko procedowane.

Liczymy na to, że rząd możliwie szybko zechce pracować nad tymi projektami ustaw i wprowadzenie tej głębokiej, powiedziałbym rewolucyjnej zmiany, jestem przekonany, że w wielu obszarach zrewolucjonizuje kontakt z sądem polskich obywateli – mówił podczas konferencji.