Na środę premier Mateusz Morawiecki wezwał ministrów: zdrowia Niedzielskiego, finansów Kościńskiego, infrastruktury Adamczyka oraz pracy i rodziny Maląg na spotkania statusowe przygotowań procesu ustawodawczego najważniejszych części Polskiego Ładu – dowiaduje się 300POLITYKA. Spotkania odbędą się w środę po południu – słyszymy.

Z dziesięciu podstawowych filarów Polskiego Ładu, 5 już zostało ogłoszonych jako projekty legislacyjne lub znajduje się w realizacji. Trwa już przyjmowanie projektów w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, przedstawiono projekt ustawy podatkowej zawierający realizację: 30 tys. kwoty wolnej, emerytury bez podatku, ogłoszono zniesienie limitów do specjalistów oraz darmową profilaktykę 40+. Przygotowano też regulację dotyczącą Rodzinnego kapitału opiekuńczego – do 1000 zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12 do 36 miesięcy.

Najważniejsze projekty, których przyspieszenia oczekuje premier od ministrów to m.in 7% PKB na zdrowie, mieszkanie bez wkładu własnego, dom bez formalności oraz dopłaty do paliwa rolniczego, małe centra nauki Kopernik – relacjonują nam współpracownicy szefa rządu.

 


Rzecznik rządu Piotr Muller mówił w porannym Graffiti Polsat News, że najbardziej politycznie gorący temat – ustawy podatkowe – procedowane w Sejmie będą we wrześniu. Można się spodziewać dość szybkiego tempa prac w Sejmie, ponieważ większość rządowa musi brać pod uwagę wykorzystanie przez Senat całych 30 dni, a ustawy podatkowe muszą, zgodnie z orzecznictwem TK, zostać opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem przed rozpoczęciem roku podatkowego. 

Współpracownicy premiera zwracają też uwagę na to, co Muller mówił już w rozmowie z Dziennikiem Polskim – że modyfikacja elementu składkowego dla przedsiębiorców na ryczałcie jest gestem w kierunku proprzedsiębiorczych postulatów wicepremiera Jarosława Gowina. Współpracownicy premiera podkreślają, że możliwość przejścia na ryczałt jest dużą zachętą dla przedsiębiorców, którzy nie nadużywają kosztów podatkowych.