Mamy do czynienia z sytuacją, w której być może za kilka miesięcy być może powstanie ogromna firma w Polsce, nazwijmy to wprost, monopolista. Obawiamy się skutków tej fuzji [Orlenu z Lotosem] dla kieszeni Polaków. Pan prezes Obajtek lubi się chwalić wynikami finansowymi Orlenu, ale jak się bliżej im przyjrzymy, to widzimy, że zyski Orlenu systematycznie spadają od 2017, czyli za czasów rządów Obajtka, natomiast długi rosną” – mówił na konferencji prasowej europoseł Dariusz Rosati z Koalicji Obywatelskiej.

Domagamy się wstrzymania tej transakcji. Chcemy, aby ta fuzja została zawieszona do momentu jak zostaną wyjaśnione wszystkie zarzuty pod adresem prezesa Orlenu, a także będziemy mieli niezależny audyt, który uzasadni na podstawie oceny merytorycznej podjęcie tej decyzji” – dodawał.

Wobec prezesa Obajtka formułowane są bardzo poważne zarzuty. One dotyczą ukrywania majątku, że jako wójt gminy Pcim wydawał 7 razy tyle, ile zarabiał. Każdego dnia tropimy i pokazujemy kolejne akty notarialne, które świadczą o tym, że prezes Obajtek przepisywał swój majątek albo na mamę, albo na innych członków rodziny, albo na znajomych. Ma dojść do wyprzedaży majątku narodowego. Za plecami tej fuzji stoi sprzedaż strategicznych spółek paliwowych Orlenu i Lotosu i prawie 400 stacji benzynowych Lotosu. Te srebra narodowe mogą trafić w ręce obcego kapitału. Tymi spółkami interesuje się dzisiaj kapitał rosyjski i niemiecki” – dodawał szef klubu KO Cezary Tomczyk.