W grupie polskich nastolatków już 20% przyczyn zgonów to są samobójstwa. To jest druga pozycja po skutkach urazów. Proszę zwrócić uwagę, że w 2013 roku, w grupie nastolatków prób samobójczych było około 350, w roku 2019 było już prawie trzy razy więcej – mówił Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

Ludzi giną. Polskie państwo nie jest w stanie zatroszczyć się we właściwy i odpowiedzialny sposób o swoich najsłabszych obywateli, a przecież wszyscy dobrze wiemy, że każdy łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. To już nie jest kwestia tylko i wyłącznie parametrów różnego typu finansowych czy medycznych. To jest kwestia odpowiedzialności za wspólnotę, to jest kwestia naszego człowieczeństwa – dodał.

Przede wszystkim postulujemy, żeby jeden z wiceministrów zdrowia był odpowiedzialny za zdrowie psychiczne. To będzie osoba, która będzie koordynowała różnego rodzaju działania nie tylko w Ministerstwie Zdrowia, ale również w ministerstwie edukacji, pracy, w innych miejscach. Żeby nadać odpowiedni priorytet tej osobie, temu problemowi, potrzebna jest osoba na tak wysokim stanowisku – powiedziała Joanna Mucha.

Postulujemy podejście evidence-based, czyli każdy ruch, każde działanie powinno być oparte na badaniach, na ewaluacji programów, tak żebyśmy naprawdę nie chodzili po omacku i nie szukali po omacku rozwiązań. Proponujemy, żeby dokładnie przyjrzeć się programowi fińskiemu. To był program przeciwdziałania samobójstwom. Program, który zakończony został spektakularnym sukcesem. Program, który polegał na tym po prostu, że każde samobójstwo było bardzo dokładnie badane, sprawdzane z czego wynikało, kto zawiódł, które miejsce w systemie zawiodło. Dzięki tej wiedzy Finowie nauczyli się przeciwdziałać. Nauczycieli się zapobiegać i dzięki temu zmniejszyli drastycznie liczbę samobójstw w swoim kraju – mówiła dalej.

Chcemy też wzorować się na tym programie, który został stworzony w Wielkiej Brytanii. Program, którego istotna polega na tym, żeby opiekę psychologiczną jak najbardziej zbliżyć do człowieka. Oni postanowili wykształcić armię psychologów, wybrać najlepszą, najbardziej skuteczną metodę leczenia, sprawdzać na każdym etapie tego programu skuteczność konkretnych terapii, konkretnych ludzi, którzy tych terapii udzielają i ten sposób pomogli setkom tysięcy ludzi – stwierdziła posłanka.