Rozważamy przeprowadzenie populacyjnego badania na obecność koronawirusa w jednym lub kilku województwach w Polsce – stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Radiu Zet.

Dzisiejszy Gość Radia ZET przyznaje, że w tej chwili resort analizuje wyniki podobnych badań, które przeprowadził rząd Słowacji. – To była duża akcja, w tej chwili zbierane są wyniki. Na forum międzynarodowym Słowacja je pokazała i trwa dyskusja, czy to przesiewowe badanie przynosi efekt. Tam były robione tzw. szybkie testy. My być może też te szybkie testy wykorzystamy do przeprowadzenia takiego populacyjnego badania jednego czy kilku województw – mówił.

Mamy dwa miliony szybkich testów, jedna dostawa już jest, druga – także milion – ma przyjść. Czekamy też na wyniki podobnych badań z innych krajów Europy Zachodniej. Np. w Wielkiej Brytanii niektóre miasta też są testowane przesiewowo. Musimy do tego rozsądnie podejść, żeby to miało naukowy sens – stwierdził.

Wiceszef resortu zdrowia przyznaje, że ministerstwo rozważa także rozszerzenie grupy lekarzy, którzy mogą kierować pacjentów na testy na koronawirusa. Resort skłania się do tego, by zlecenia mogli wypisywać również lekarze z prywatnych placówek medycznych.

Być może będzie decyzja na „tak”. Jeszcze nie mamy całego pakietu. Trzeba jeszcze to z NFZ omówić, w jaki sposób to refundować. Bo takie badanie musi być refundowane. Każda nowa możliwość kolejnego zlecania testów, jest dobra, bo tych testów musimy wykonywać jak najwięcej – deklaruje Kraska.