Dzisiaj mija 12 dni od momentu, kiedy legalnie uchwalona przez parlament ustawa COVID-owa, która została przez prezydenta, nie została opublikowana. Dzisiaj mija 12 dzień od kiedy RCL nie publikuje ustawy, która została legalnie uchwalona przez parlament. Przypomnę, że ta ustawa to ustawa, na którą czekają miliony ludzi, która zapewnia dodatki dla lekarzy, którzy dzisiaj są naszymi bohaterami, którzy pracują na pierwszej linii frontu. Przypomnijmy, że ta ustawa wprowadza nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Przypomnijmy, że ta ustawa proponuje stworzenie wreszcie systemu koordynacji pracy karetek w całej Polsce. Tak żeby ratownicy medyczni nie musieli odbijać się od szpitali – stwierdził Cezary Tomczyk na briefingu prasowym w Sejmie.

Ta ustawa leży w KPRM od 12 dni. I jest niepublikowana. Przypomnę że KPRM nie ma żadnej, absolutnej żadnej kompetencji do wstrzymywania publikacji ustawy. Nie ma takiej możliwości. RCL jest tak naprawdę drukarką. Drukarka nie może zbuntować się przeciwko właścicielowi, chyba że brakuje atramentu. Sytuacja jest absolutnie wyjątkowa, dlatego że ustawa jest wyjątkowa, bo cały kraj zmaga się z pandemią. Sytuacja jest wyjątkowa dlatego, że ten rząd nie chce przeznaczyć dodatkowych środków na leczenie ludzi, dla lekarzy, personelu medycznego, dla ludzi, którzy dzisiaj na pierwszej linii frontu walczą z epidemią. Ale ten rząd przeznacza pieniądze np. dla lidera Bayer Full po to, żeby ułatwić mu przejście przez epidemię. Szkoda, że tak, jak o liderze Bayer Full i o niektórych liderach np. disco polo, rząd nie myśli o polskich lekarzach, bo to oni dzisiaj bronią nas przed epidemią, są na pierwszej linii walki o zdrowie Polaków. W związku z tym składamy dzisiaj dwa wnioski. Pierwszy wniosek, właściwie wezwanie do prezydenta o to, żeby stanął na wysokości zadania i stał na straży Konstytucji, tam gdzie jego miejsce. Dlatego że prezydent podpisał tę ustawę 3 listopada. Mimo tego rząd tej ustawy nie publikuje. Drugi wniosek kierujemy do marszałek Sejmu. Marszałek Sejmu stoi na straży praw Sejmu. To legalnie uchwalona ustawa, która powinna być natychmiast, niezwłocznie opublikowana – mówił dalej.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że rząd w tej sprawie łamie prawo. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że to jest przestępstwo. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że premier Morawiecki za tę sytuację w przyszłości odpowie – zaznaczył Tomczyk.