– To ludzie polskiej wsi uratowali Rzeczpospolitą. Nie pierwszy i nie jedyny raz w naszych dziejach, to właśnie oni stawali w obronie Polski po to, by Polska była na mapie, by bronić polskości, bronić wiary. To oni potem walczyli w 1939 roku. To oni tworzyli Armię Krajową, Bataliony Chłopskie. To oni walczyli jako Żołnierze Niezłomni. To wreszcie oni w latach 80-tych stworzyli „Solidarność” Rolników Indywidualnych Chcę Was zapewnić, że jako prezydent RP, który został wybrany na kolejną kadencję, także Waszymi głosami, za co z całego serca chcę podziękować jeszcze raz, będę czynił wszystko, żebyście nie tylko mogli spokojnie pracować, zapewniać nam bezpieczeństwo żywnościowe, ale przede wszystkim będę robił wszystko, żeby wieś jak najlepiej się rozwijała – mówił podczas Dożynek Jasnogórskich prezydent Andrzej Duda.

Prezydent mówił o swoich zobowiązaniach wobec wsi: – Przede wszystkim zapewniam was, że będę czynił wszystko, żeby polska wieś jak najlepiej się rozwijała, żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla polskiej wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was, aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju stało się rzeczywistością, aby także na wsi była dobra edukacja, aby aby także na wsi był dostęp do dóbr kultury, aby także na wsi był dostęp do sportu i rekreacji.

– Jestem tutaj nie tylko po to, aby podziękować za rok, za plony. Jestem tutaj tez po to, aby podziękować w imieniu całego polskiego i społeczeństwa państwu – rolnikom. Za Państwa trud, pracę na roli. Jest szczególną zapisaną w konstytucji sprawą stanie na straży bezpieczeństwa państwa. Bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ważnych elementów bezpieczeństwa naszego kraju – mówił prezydent.

– Wszyscy pamiętają, jak w telewizjach przedstawiano puste półki sklepowe, dlatego że ludzie obawiali się, czy starczy zapasów. Te półki w sklepach, które przez chwile były puste, błyskawicznie w ciągu kilku dni zapełniały się produktami spożywczymi. Jedzenia nie zabrakło – mówił prezydent.