Live

W poniedziałek Hołownia zainicjuje obywatelski protest w sprawie podwyżek uposażeń parlamentarzystów i subwencji partyjnych oraz zapowie rozpoczęcie prac nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą

W poniedziałek o 12:00, na briefingu przed Sejmem, lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia zainicjuje obywatelski protest w sprawie podwyżek uposażeń parlamentarzystów i subwencji partyjnych oraz zapowie rozpoczęcie przez ruch Polska 2050 prac nad obywatelską inicjatywą ustawodawczą w powyższej sprawie.

Czaputowicz po spotkaniu z Pompeo: Podpisaliśmy umowę o historycznym znaczeniu, która jest ukoronowaniem wysiłków zmierzających do zapewnienia naszej ojczyźnie bezpieczeństwa

Podpisaliśmy dzisiaj umowę o historycznym znaczeniu. Umowę o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi. Jest ona ukoronowaniem wysiłków zmierzających do zapewnienia naszej ojczyźnie bezpieczeństwa i warunków stabilnego rozwoju. Daje zielone światło do realizacji w praktyce nowej jakości trwałego i widocznego amerykańskiego zaangażowania militarnego w Polsce” – mówił na konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz: Apelujemy do władz Białorusi, żeby zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka, podjęły także dialog ze społeczeństwem

Apelujemy do władz Białorusi, żeby zaczęły respektować podstawowe prawa człowieka, podjęły także dialog ze społeczeństwem. Chcę także dodać, że Polska niezmiennie stoi na stanowisku wsparcia dla suwerenności i niepodległości naszego wschodniego sąsiada – Białorusi” – mówił na konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz po spotkaniu z Pompeo: Nasze relacje łączy z jednej strony historia, z drugiej wspólna troska o teraźniejszość, a także przyszłość

Wizyta pokazuje, że nasze relacje łączy z jednej strony historia, z drugiej wspólna troska o teraźniejszość, a także przyszłość. Mieliśmy dzisiaj okazję do przedyskutowania dalszego zacieśniania współpracy w obszarze bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, energetycznej. Rozmawialiśmy o najważniejszych wyzwaniach dla bezpieczeństwa międzynarodowego, przede wszystkim o niepokojącym rozwoju sytuacji po wyborach prezydenckich na Białorusi” – mówił na konferencji prasowej minister Jacek Czaputowicz.

Müller o technologii 5G: Polska jest gotowa na współpracę z firmami amerykańskimi, ale również europejskimi oraz innymi globalnymi, które zapewnią odpowiednie warunki bezpieczeństwa

Jesteśmy otwarci na współpracę [w zakresie 5G]. Czekamy na szczegóły. Polska jest gotowa do tego, aby taką współpracę z amerykańskimi firmanami, ale również z firmami europejskimi, które będą kooperowały wokół tego tematu, oraz innymi firmami globalnymi, które zapewnią odpowiednie warunki bezpieczeństwa informacji, infrastruktury współpracować właśnie w kluczowym obszarze rozwoju technologii” – mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller: Premier wyraził zadowolenie z decyzji rządu Stanów Zjednoczonych, które dotyczą sankcji wobec firm, które budują gazociąg Nord Stream 2

Premier wyraził zadowolenie z decyzji rządu Stanów Zjednoczonych, które dotyczą sankcji wobec firm, które budują gazociąg Nord Stream 2. Polski rząd uważa, że budowa tego gazociągu jest dowodem na brak solidarności europejskiej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego” – mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller: Polski rząd uważa, że procedura wyborcza na Białorusi powinna zostać powtórzona, a Białorusini, jak obywatele wszystkich demokratycznych krajów, powinni mieć możliwość wyboru swojego prezydenta w procedurze, która będzie jasna

Polska uważa, i takie jest stanowisko polskiego rządu, że na Białorusi należy powtórzyć proces wyborczy, ponieważ ten proces wyborczy, który odbył się w ostatnim czasie, nie był procesem, który gwarantował realizację demokratycznego mandatu, demokratycznych procedur dla społeczeństwa Białorusi. Polski rząd uważa, że procedura wyborcza na Białorusi powinna zostać powtórzona, a Białorusini, jak obywatele wszystkich demokratycznych krajów, powinni mieć możliwość wyboru swojego prezydenta w procedurze, która będzie jasna i w której będą brali udział międzynarodowi obserwatorzy, którzy będą tę sytuację weryfikować” – mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller po spotkaniu PMM-Pompeo: Premier podkreślił, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego solidarnego działania, jeżeli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne

Podczas dzisiejszych rozmów było kilka tematów dotyczących spraw transatlantyckich, europejskich, również kwestii związanych z kryzysem gospodarczym wywołanym koronawirusem. Pierwszym tematem poruszonym podczas spotkania była sytuacja na Białorusi. Premier podkreślił, że sytuacja na Białorusi wymaga międzynarodowego solidarnego działania, jeżeli chodzi o różnego rodzaju sankcje czy działania dyplomatyczne. Dzisiaj podczas spotkania pan premier to podkreślił, że istotna jest rola Stanów Zjednoczonych, ale i solidarnego działania UE” – mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

„Przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy”. Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polski i USA podpisana

Za moment tutaj właśnie w Pałacu Prezydenckim zostanie podpisane porozumienie o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA, które przenosi nas w kolejny, jeszcze bardziej wzmocniony etap współpracy właśnie obronnej, militarnej. Ogromnie cieszą mnie obie te okoliczności. Także dlatego, że stanowią one dopełnienie dwóch deklaracji podpisanej przeze mnie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w czerwcu i wrześniu zeszłego roku. Dotyczyły one właśnie współpracy obronnej, a to dzisiejsze porozumienie oznacza ich praktyczną realizację. W jego wyniku nie tylko będzie w Polsce więcej żołnierzy armii USA, nie tylko będzie więcej infrastruktury USA w naszym kraju, ale także wzmocniona będzie gwarancja, że nasi żołnierze w przypadku każdego niebezpieczeństwa, czy to grożącego Polsce czy USA, będą stali ramię w ramię i bronili. Krótko mówiąc, oznacza ono wymierne wzmocnienie polskiego bezpieczeństwa i wierzę w to także, że przełoży się na inne aspekty polsko-amerykańskiej współpracy – stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego podpisania polsko-amerykańskiej umowy o wzmocnionej współpracy wojskowej.

Myślę o tej bardzo praktycznej, o współpracy gospodarczej, która przynosi wymierne korzyści obu naszym państwom i narodom. Więcej bezpieczeństwa oznacza więcej pewności inwestowania, więcej możliwości rozwijania się gospodarczo. I cieszę się ogromnie, bo w ciągu ostatnich 5 lat współpraca polsko-amerykańska i w dziedzinie obronności, współpracy militarnej, ale także w dziedzinie współpracy gospodarczej w sposób niebywały się rozwinęła. Te ostatnie lata to nie tylko symbole, wprowadzenie dla Polaków ruchu bezwizowego dla Polaków do USA, ale to przede wszystkim ogromne wzmocnienie współpracy chociażby w dziedzinie energetyki. Ale to także współpraca w wielu innych dziedzinach, to ogromne inwestycje już zrealizowane i zapowiadane przez amerykańskie firmy w Polsce. Ale co niezwykle istotne, z tej współpracy i wzmacnianej współpracy wojskowej i współpracy chociażby w dziedzinie energetyki, korzystamy nie tylko my, ale niesiemy także bezpieczeństwo naszej części Europy. W tym ujęciu militarnym z pewnością oznacza to już dzisiaj więcej bezpieczeństwa dla krajów bałtyckich, dla wszystkich naszych sąsiadów. Ale także i w ujęciu energetycznym, w przyszłości będzie to oznaczało więcej bezpieczeństwa również i w naszym regionie, także dla Ukrainy. Wyrażając wielką radość z tego porozumienia, które za chwilę zostanie podpisane, chciałem ogromnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że to porozumienie zostało wynegocjowane, że powstało. Ale proszę także aby sekretarz stanu przekazał także moje podziękowania prezydentowi Trumpowi. Moje podziękowania i bardzo serdeczne pozdrowienia. Boże błogosław Polskę, Boże głosował USA – mówił dalej PAD.

Szczerski dla 300: Rozmowa PAD z Pompeo poświęcona w całości sytuacji na Białorusi, politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń

Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z Mikiem Pompeo poświęcona była w całości sytuacji na Białorusi, politycy rozmawiali o możliwych scenariuszach wydarzeń – powiedział 300POLITYCE prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Polska i USA wspierają suwerenną i niepodległą Białoruś i wzywają do wejścia na drogę do politycznego rozwiązania obecnej sytuacji po zaprzestaniu przemocy wobec społeczeństwa i zwolnienia więźniów – zaznaczył szef gabinetu PAD.

Polityczny plan soboty: Pompeo na 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo weźmie udział w obchodach stulecia Bitwy Warszawskiej. W planie są także spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Ponadto Pompeo oraz szef MON Mariusz Błaszczak podpiszą umowę o współpracy wojskowej.

Premier Mateusz Morawiecki o 9:55 spotka się z Mikiem Pompeo, a następnie, o 13:30 złoży kwiaty przed pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach, a o 14:00 weźmie udział w uroczystości upamiętniającej 100. rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego w Chorzowie.

O 9:30 PAD weźmie udział w mszy świętej w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy. Uroczyste podpisanie umowy w obecności prezydenta Dudy przez Mariusza Błaszczaka i Mike’a Pompeo zaplanowano na 10:45, a na 11:00 – spotkanie kurtuazyjne prezydenta z sekretarzem stanu USA.

Z kolei uroczysta odprawa wart przed grobem Nieznanego Żołnierza w dniu Święta Wojska Polskiego odbędzie się o 12:00, a około 13:15 – złożenie przez PAD wieńca przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.