Live

Szefowa Komisji Europejskiej o rozmowie z premierem Morawieckim: Uważnie śledzimy rozwój sytuacji. UE będzie czujna i gotowa do wspierania procesu deeskalacji i dialogu, który doprowadziłby do demokratyzacji i bliższego, bardziej intensywnego partnerstwa UE-Białoruś

Rozmawiałam z premierem Morawieckim o sytuacji na Białorusi. Uważnie śledzimy rozwój sytuacji. UE będzie czujna i gotowa do wspierania procesu deeskalacji i dialogu, który doprowadziłby do demokratyzacji i bliższego, bardziej intensywnego partnerstwa UE-Białoruś – poinformowała szefowa Komisji Europejskiej na Twitterze.

PMM rozmawiał z członkami rządu na temat sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami rządu, aby omówić niestabilną sytuację na Białorusi oraz dalszy kierunek działań, jaki Polska powinna podjąć w obecnej sytuacji. W spotkaniu oprócz szefa rządu uczestniczyli m.in. wicepremierzy Jadwiga Emilewicz, Piotr Gliński i Jacek Sasin, a także minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik – poinformowała Kancelaria Premiera.

Jabłoński: Premier przez cały dzień rozmawiał z przywódcami unijnymi. Ta praca wkrótce przyniesie efekt, nawet jeśli decyzji o zwołaniu szczytu dzisiaj nie ma

Dzisiaj przez cały dzień premier Morawiecki rozmawiał z przywódcami unijnymi. To były rozmowy telefoniczne. Sądzę, że ta praca wkrótce przyniesie efekt. Nawet jeśli decyzji o zwołaniu szczytu dzisiaj jeszcze nie ma, to myślę, że ten wielki test, jaki stoi przed UE, czy będzie skutecznie potrafiła odpowiedzieć na ten kryzys, doprowadzi do tego, że te działania zostaną podjęte” – mówił w Polsat News wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Jabłoński o sytuacji na Białorusi: Będziemy chcieli, żeby reakcja całej społeczności międzynarodowej była bardzo zdecydowana, żeby UE wypowiedziała się jednym głosem

Będziemy chcieli, żeby reakcja całej społeczności międzynarodowej była bardzo zdecydowana, żeby pokazać nie tylko jako rząd polski czy prezydenci Polski i Litwy, ale żeby cała Unia Europejska solidarnie i jednym głosem się tu wypowiedziała, bo to jest potencjalnie kryzys, który może zagrozić bezpieczeństwu całej Unii Europejskiej” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Wydarzeń” w Polsat News wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Grodzki: Zebranie RBN byłoby ważnym krokiem i pokazaniem, że podchodzimy do tematu niezwykle poważnie, bo jesteśmy sąsiadami, dla których w każdym interesie, politycznym, strategicznym, gospodarczym leży to, żeby Białorusini mogli sami stanowić o losach swojego narodu

W DNA każdego polskiego polityka powinna być wdrukowana jednoznaczna wola wspierania tych narodów, które mając pełne prawo do samostanowienia, chcą skierować się do demokratycznej rodziny wolnego świata. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Musimy wspierać aspiracje Białorusi – stwierdził Tomasz Grodzki w rozmowie z dziennikarzami.

To, w jaki sposób będziemy wspierać wolnościowe, demokratyczne aspiracje Białorusinów, to kwestia taktyki politycznej, ale zebranie RBN, bo to się dzieje tuż za naszymi granicami, byłoby z pewnością ważnym krokiem i pokazaniem, że podchodzimy do tego tematu niezwykle poważnie, bo jesteśmy sąsiadami, dla których w każdym interesie, politycznym, strategicznym, gospodarczym leży to, żeby Białorusini mogli sami stanowić o losach swojego narodu – mówił dalej marszałek Senatu.

PAD: Odbyłem rozmowę z ambasadorem RP na Białorusi. Odebrałem raport na temat dotychczasowych wydarzeń i aktualnej sytuacji. Monitorujemy sprawy na bieżąco i będziemy reagowali adekwatnie do zdarzeń i okoliczności

Premier Morawiecki rozmawiał z szefem Rady Europejskiej Michelem. „Polska może być pośrednikiem i pomostem w sprawie białoruskiej”

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał dziś z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem – dowiaduje się 300POLITYKA. Oprócz prośby o zwołanie Rady Europejskiej w sprawie jednolitego stanowiska Unii w sprawie kwestionowanego przez białoruską opozycję przebiegu niedzielnych wyborów i użycia siły wobec żądających rzetelnego informowania o oddanych głosach- o czym informowały już służby KPRM – premier miał zaproponować, że Polska – jako największy unijny sąsiad Białorusi może być pośrednikiem i pomostem w kontaktach ze stronami białoruskiej polityki – dowiaduje się 300POLITYKA.

Politico Europe w najnowszym tekście rekapitulującym unijne reakcje na sytuację na Białorusi – oprócz polskiej propozycji zwołania Rady – zauważa też wspólne wystąpienie prezydentów Polski i Litwy. „Jako sąsiedzi Białorusi apelujemy do władz białoruskich o pełne uznanie i przestrzeganie podstawowych standardów demokratycznych. Wzywamy do powstrzymania się od przemocy i do respektowania podstawowych wolności, praw człowieka i obywatela” – napisali we wspólnym liście w niedzielę wieczorem Andrzej Duda i Gitanas Nausėda, który dokładnie rok temu zastąpił pełniącą ten urząd przez 10 lat Dalię Grybauskaitė i po wyborze odwiedził Polskę z pierwszą wizytą zagraniczną.

Halicki: PE, tak jak polski Sejm, jest domem dla wszystkich, którzy pragną wolności i demokracji. Będziemy wspierać tym bardziej działania społeczeństwa obywatelskiego, im bardziej Łukaszenka będzie zaprzeczał rzeczywistości

W tej determinacji obywateli Białorusi do zmiany, Parlament Europejski, tak jak polski Sejm, jest domem dla wszystkich tych, którzy pragną wolności i demokracji. Będziemy wspierać tym bardziej wszystkie działania społeczeństwa obywatelskiego, im bardziej Łukaszenka będzie zaprzeczał rzeczywistości, im bardziej będzie fałszował wynik tych wyborów, im bardziej będzie stosował represje wobec swoich własnych obywateli. Społeczeństwu białoruskiemu należy się pomoc, ona jest udzielana, ale będzie jeszcze bardziej intensywna, zarówno ta finansowa, jak i również pomoc moralna, polityczna, wsparcie ze strony PE, Rady Europy, ale także o co dzisiaj apelujemy jako Europejska Partia Ludowa, szybkie działania i stanowisko Komisji Europejskiej, a także wnosimy do przewodniczącego PE, przewodniczącego Sassoliego o bardzo jasne stanowisko na najbliższej sesji, tak aby oprócz tych działań wspierających społeczeństwo białoruskie, było oczywistym i jasnym, że wszystkich tych, którzy uczestniczą w prześladowaniach i tym całym mechanizmie represji, nie będą bezkarni – mówił Andrzej Halicki w Sejmie.

MZ: 619 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, zmarły 2 osoby

PMM wzywa do nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej ws. Białorusi

Polska jest odpowiedzialna za swoich najbliższych sąsiadów. Dlatego premier Mateusz Morawiecki zaapelował w liście do Charlesa Michela, przewodniczącego Rady Europejskiej i Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, o zwołanie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w sprawie wydarzeń na Białorusi. Po wyborach prezydenckich na Białorusi, jakie zostały przeprowadzone 9 sierpnia 2020 roku, władza użyła siły przeciwko swoim obywatelom, którzy domagają się zmian w kraju. Musimy solidarnie wesprzeć Białorusinów w ich dążeniu do wolności. Stąd też inicjatywa szefa polskiego rządu, aby nad tą sprawą pochyliła się Rada Europejska – poinformowała Kancelaria Premiera.

Szumowski: Im więcej będziemy lekceważyć zasady sanitarne, tym jest większa szansa, że czerwień na mapie będzie się rozlewała coraz szerzej, aż w końcu obejmie cały kraj i będziemy mieli znowu obostrzenia dosyć istotne w całej Polsce

Czy on się rozniesie na całą Polskę, to pytanie zasadnicze. Im więcej będziemy lekceważyć zasady sanitarne, tym jest większa szansa, że ta czerwień na mapie będzie się rozlewała coraz szerzej, aż w końcu obejmie cały kraj i będziemy mieli znowu obostrzenia dosyć istotne w całej Polsce – stwierdził Łukasz Szumowski w „Sygnałach dnia” PR1.

Szumowski: Oprócz ognisk, zwiększyła się również transmisja pozioma. Jeszcze nie w sposób jakiś dramatyczny, ale się zwiększyła

Niestety się zwiększył [poziom transmisji poziomej] i tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że oprócz ognisk, też te mamy i też one oczywiście ogromną liczbę dodatnich wyników dorzucają, to zwiększyła się również ta transmisja pozioma, jeszcze nie w sposób jakiś dramatyczny, ale się zwiększyła. Jeżeli na Pomorzu mieliśmy kilkanaście przypadków, a teraz mamy około 50, to pokazuje, że tam też to wzrasta. Jednak zmniejszone dystansowanie, brak maseczka, pewna beztroska i niestety wesela czy imprezy rodzinne czy kluby, które nie powinny działać, a działają, no to są ewidentne źródła, które rozsiewają – stwierdził Łukasz Szumowski w „Sygnałach dnia” PR1.