Live

Lewandowska: Mówi pan, że tarcza antykryzysowa nie spełnia swojej roli. Skoro pieniądze leżą na koncie samorządu, a nie są wypłacane przedsiębiorcom, to jak ma spełniać? Kosiniak: Propaganda była od 19:30 do 20, teraz pogadajmy poważnie

Proszę zwrócić uwagę, że [tarcza antykryzysowa] nie spełnia oczekiwań nie wszędzie, nie spełnia oczekiwań w Warszawie, gdzie nie wiemy z jakiego powodu dochodzi zwłoki w rozpatrywaniu wniosków. Jeżeli samorząd jest niewydolny, to może poprosić o pomoc emerytów, może poprosić o pomoc tych, którzy stracili pracę. To naprawdę jest do zrobienia. Mówi pan, że tarcza antykryzysowa nie spełnia swojej roli. Skoro pieniądze leżą na koncie samorządu, a nie są wypłacane przedsiębiorcom, to jak ma spełniać? – pytała Edyta Lewandowska w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Pani redaktor, propaganda była od 19:30 do 20, teraz pogadajmy poważnie – odparł Władysław Kosiniak-Kamysz.

Spór o wielkie publiczne inwestycje dające pracę ma się stać jedną z osi kampanii. W sobotę wspólna inicjatywa prezydenta i premiera na Mierzei, w środę CPK: „30 miliardów na Plan wielkich inwestycji, by nie zabrakło pracy. Opozycja źle odczytała nastroje”

Dodatkowe 30 miliardów złotych, które dadzą ludziom pracę przez impuls rozwojowy dla lokalnych ekosystemów gospodarczych we wszystkich regionach Polski. Niemal połowa tej kwoty zostanie uruchomiona jeszcze w tym roku – 300POLITYKA poznała plan wielkich inwestycji publicznych, który mają w nadchodzącym tygodniu odsłaniać etapami prezydent i premier.

Z analiz ośrodków strategicznych pracujących dla prezydenta i premiera ma wynikać, że wyborcy oczekują „masywnego programu inwestycji publicznych” – jak nam tłumaczy jeden z najbliższych współpracowników głowy państwa. Pokazaniu takiego planu ma służyć wspólna inicjatywa Andrzeja Dudy i Mateusza Morawieckiego, której zarys zostanie przedstawiony na sobotnim briefingu obu polityków na „budowie” przekopu Mierzei a uszczegółowiony podczas dużego wydarzenia wokół CPK w środę.

Współpracownicy prezydenta i premiera odpowiedzialni za polityczną strategię uznali, że obywatele po szoku pierwszej fali pandemii, pogrążeni w obawach o przyszłość gospodarki, zatrudnienia i własnej sytuacji materialnej, oczekują od państwa większej aktywności. Ich zdaniem opozycja źle odczytała nastroje i popełnia błąd sprowadzając kampanię do prostego politycznego sporu, o czym mają ich zdaniem świadczyć lekceważące wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego na temat CPK, czy przekopu Mierzei.  – To wszystko jest takie z punktu widzenia „warszawki”, gdzie zawsze jest jakaś praca – mówi nasz rozmówca.

– Krótko mówiąc, gdyby nie było CPK, modernizacji kolei, przekopu Mierzei – to trzeba by teraz te projekty wymyślić, stworzyć od zera. Inwestycje są tym środkiem, który pobudzi gospodarkę, zapewni miejsca pracy i da ciągłość rozwoju infrastrukturalnego Polski.  Działania takie jak Program Budowy Dróg Krajowych, Mosty dla Regionów, 100 obwodnic, budowa dróg powiatowych i gminnych, czy modernizacja kolei to pokazanie, że państwo może i powinno być aktywne w sferze inwestycji publicznych. I co więcej – z wszelkich badań wynika, że taki projekt zapewnia obywatelom poczucie bezpieczeństwa w czasach kryzysu – mówi nam jeden z polityków z otoczenia prezydenta.

Otoczenie prezydenta ocenia obecne sondaże za „mocno rozchwiane” i jeszcze nie reagujące na to, że w końcu w kampanii pojawi się inny spór poza czysto politycznym. – Jak przychodzi co do czego i jest już prawdziwa kampania, trzeba codziennie czegoś bronić i za czymś argumentować, to Platforma okazywała się w przeszłości bezradna i wywracała się na najprostszych rzeczach jak choćby znajomość tego, co przedstawiła poprzedniego dnia – mówi nam polityk uczestniczący w przygotowaniach strategii kampanii reelekcyjnej prezydenta.

Sztabowcy prezydenta z głowy przytaczają serię wypowiedzi polityków PO, w tym Rafała Trzaskowskiego, kwestionujących duże inwestycje. – Ludzie mają w głowach hasła: Plan Marshalla, New deal i takich projektów oczekują od polityków – dodaje polityk z okolic Pałacu.

Lewandowska do Kosiniaka-Kamysza: Mówi pan o publikacji decyzji PKW, ale my nie mamy ustawy, my nie mamy podstawy prawnej do tego, żeby funkcjonować

Kiedy mają się odbyć wybory prezydenckie i dlaczego tak długo musimy pracować nad uregulowaniami prawnymi. Przecież pan też chce dobrego prawa. Mówi pan o publikacji decyzji PKW, ale my nie mamy ustawy, my nie mamy podstawy prawnej do tego, żeby funkcjonować – mówiła Edyta Lewandowska zadając pytania Kosiniakowi-Kamyszowi.

Do publikacji? – przerwał jej lider PSL.

Nie. Nie mamy. Nasze prawo wyborcze nie zostało znowelizowane. Utknęło po raz kolejny w Senacie. Dlaczego? – stwierdziła Lewandowska.

Po pierwsze, bez uchwały PKW w ogóle nie zrobimy kroku do przodu. Mamy pustkę konstytucyjną, w której musimy znaleźć rozwiązanie – mówił Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz w TVP: Będę rywalizował z Trzaskowskim, ale go nie będę, szczególnie w waszej telewizji, szczypał. Mam nadzieję, że będą debaty, gdzie będziemy mogli podyskutować o programach

Będę rywalizował z Rafałem Trzaskowskim, ale go nie będę, szczególnie w waszej telewizji, szczypał. To nie to to chodzi. Mam nadzieję, że będą debaty, gdzie będziemy mogli podyskutować o programach – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: Rząd musi współpracować z samorządem i samorząd z rządem. Każdy. Jak widzimy trudno jest to osiągnąć na linii PiS-PO

Ja jestem gotowy do poważnej debaty i usprawnienia, wszędzie tam, gdzie to usprawnienie jest potrzebne. Rząd musi współpracować z samorządem i samorząd z rządem. Każdy. Jak widzimy trudno jest to osiągnąć na linii PiS-PO – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: Rządzący nie byli w stanie przeprowadzić w bezpieczny sposób wyborów w maju, nie potrafili tego zrobić. Powinni się przyznać do błędu, przeprosić

Pan premier nie opublikował uchwały PKW. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie ogłosiła terminu wyborów. Skąd są ci politycy? Pani redaktor, będziemy rozmawiać o rzeczach, które nie zależą od opozycji, bo to rządzący odpowiadają za wybory. Mówili, że jedyny konstytucyjny termin to jest maj. Nie byli w stanie przeprowadzić w bezpieczny sposób wyborów w maju, nie potrafili tego zrobić. Powinni się przyznać do błędu, przeprosić – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: Wybory powinny się odbyć w bezpiecznym terminie, który nie będzie kwestionowany konstytucyjnie

[Wybory] powinny się odbyć w bezpiecznym terminie, który nie będzie kwestionowany konstytucyjnie. Najprawdopodobniej, najbardziej prawdopodobny termin to jest 28 czerwca – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: Premier nie publikuje uchwały PKW. Dlaczego? Tam jest chyba 11 linijek, nie trzeba zbyt wiele czasu poświęcić, żeby to przeczytać

Premier nie publikuje uchwały PKW. Dlaczego? Dlaczego jest taka obstrukcja w KPRM i nie ma publikacji tej uchwały? To naprawdę nie zajmuje długo. Tam jest chyba 11 linijek, nie trzeba zbyt wiele czasu poświęcić, żeby to przeczytać – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz o ew. rezygnacji prezydenta: Gdyby marszałek Sejmu nie mógł wypełniać tej funkcji, wypełnia ją marszałek Senatu. To opisuje konstytucja, ale moim zdaniem taka sytuacja się nie wydarzy

Nie zanosi się, żeby pan prezydent Duda rezygnował teraz z urzędu. Wtedy i tak przejmuje funkcję marszałek Sejmu. Gdyby marszałek Sejmu nie mógł wypełniać tej funkcji, wypełnia ją marszałek Senatu. To opisuje konstytucja, ale moim zdaniem taka sytuacja się nie wydarzy – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: W czasie braku rozstrzygnięć konstytucyjnych, musimy mieć potwierdzenie konstytucyjności terminu wyborów przez deklaracje polityków, kandydatów

Bardzo ważny argument, z którym występuję i wnioskuję tez z tego miejsca, żeby wszystkie strony, wszyscy kandydaci, wszystkie siły polityczne zaakceptowały to rozstrzygnięcie jeśli do niego dochodzi. W czasie braku rozstrzygnięć konstytucyjnych, musimy mieć potwierdzenie konstytucyjności terminu [wyborów] przez też deklaracje polityków, kandydatów – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz: Jeśli chodzi o wybory, to po pierwsze premier powinien opublikować uchwałę PKW

Jeśli chodzi o wybory, to po pierwsze premier powinien opublikować uchwałę PKW z 10 maja. Bez tego nie mogą się wydarzyć kolejne kroki, bo jesteśmy w pustce konstytucyjnej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w TVP Info.

Kosiniak-Kamysz na antenie TVP: Prośba do prezesa Kurskiego, żeby udostępnił wszystkie mecze Ekstraklasy na antenie Telewizji Polskiej

Prośba do prezesa Kurskiego, korzystając z okazji, żeby udostępnił wszystkie mecze Ekstraklasy, piłkarskiej, ale też żużlowej na antenie Telewizji Polskiej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Edytą Lewandowską w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.