Wsłuchaliśmy się w głosy i apele tych nieco większych firm, zatrudniających do 40-50 pracowników. One dziś, podobnie jak i mikrofirmy, będą mogły skorzystać z trzymiesięcznego zwolnienia ze składem na ubezpieczenia społeczna. Na nieco innych warunkach, niż te mikrofirmy, ponieważ te większe mają większą ofertę, paletę świadczeń, które proponujemy. Zatem przedsiębiorca zatrudniający od 10 do 49 pracowników, będzie mógł liczyć na 50% ulgę w składkach na ubezpieczenia społeczne. Będzie ta ulga udzielana na podstawie bardzo prostego oświadczenia, nad którym już dzisiaj pracuje ZUS i mamy nadzieję, że jeśli Senat będzie pracował równie szybko i rozwiązania te wejdą w życie przed świetami Wielkiej Nocy, to równocześnie z podpisem prezydenta ZUS będzie gotowy, aby te świadczenia udostępnić – mówiła podczas konferencji prasowej Jadwiga Emiliewicz.

Drugi ważny element płynnościowy, który pojawia się w tej ustawie, to jest nowy fundusz, który będzie uruchamiał BGK. Będzie to Fundusz Gwarancji Płynnościowych. Jest to instrument skierowany do średnich i dużych firm. On pozwala zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80%. Wartość całkowita kredytu może sięgać 250 mln zł. Z tego funduszu będą mogły być także finansowane odsetki dla kredytobiorców – mówiła dalej.

Proponujemy także zmiany w zakresie Agencji Rozwoju Przemysłu. Także będzie udzielać gwarancji kredytów. Ona będzie koncentrować się przede wszystkim na mniejszych firmach. Tam pomoc będzie polegała na udzielaniu przedsiębiorstwom pożyczek z piętnastomiesięczną karencją w spłacie – dodała.