W najbliższych dniach zbierze się Sejm, aby debatować nad tzw. tarczą antykryzysową. Czasy epidemii są trudne, ale nikt nie zwolni Sejmu i Senatu z obowiązku wykonywania swoich konstytucyjnych zadań, zwłaszcza że miliony Polek i Polaków pracują na różnych stanowiskach po to, aby rytm gospodarczy, łańcuchy dostaw chociaż w minimalnym stopniu były zachowane. Władza musi być po to, aby służyć swoim obywatelom. Tarcza antykryzysowa ma przede wszystkim służyć ochronie zdrowia, walce z epidemią, ale przede wszystkim pracownikom, pracodawcom i wszystkim, którzy ponoszą nieuniknione straty w walce z zagrażającą nam epidemią. Dlatego mimo że Senat był planowany dopiero na koniec kwietnia, po posiedzeniu Sejmu, w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie w pierwszej połowie, ale o tym najpierw będą powiadomieni senatorowie, odbędzie się dodatkowe pilne posiedzenie Senatu. Po to, żeby jak najszybciej uchwalić przepisy, które spowodują że łatwiej nam wszystkim będzie pokonać epidemię – stwierdził Tomasz Grodzki w nagraniu opublikowanym w social media.

Jest potrzebne, aby przed plenarnym posiedzeniem, które chciałbym, żeby trwało bardzo krótko, zebrały się małe grupy senatorów, a wcześniej posłów i wypracowały jak najdalej idący kompromis co do tarczy antykryzysowej, po to aby posiedzenie plenarne było jak najkrótsze. Będziemy oczywiście dochowywać wszelkich rygorów sanitarno-epidemiologicznych – mówił dalej marszałek Senatu.

Do chwili obecnej wiek, do którego otrzymuje się zasiłek dziecka, to 8 lat. Chcielibyśmy wydłużenia tego wieku, bo 9 czy 10 latka również trudno zostawić samego. Chcielibyśmy aby ten zasiłek nie trwał kolejne 14 dni, tylko był określony do czasu otwarcia szkół. Chcemy, żeby przedsiębiorcy byli zwolnieni z ZUS-u, żeby nastąpiły wakacje kredytowe, żeby dbać o system transportowy, gdzie właściciele firm transportowych mają problem z opłaceniem kolejnych rat leasingu. Takich zagadnień szczegółowych jest bardzo wiele i chcemy, aby poprawić przed posiedzeniem plenarnym Sejmu i Senatu, tak aby zebranie plenarne było jak najkrótsze – zaznaczył.