Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. łódzkiego, 3 osób z woj. śląskiego i po 1 osobie z woj. warmińsko-mazurskiego, małopolskiego. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 425/5 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 20, 2020
– Pan prezydent Andrzej Duda nie od wczoraj, tylko od 2015 roku stworzył nowy model prezydentury. Prezydentury aktywnej. Prezydentury, która spełnia oczekiwania obywateli naszego kraju. Pan prezydent jest po prostu aktywny. Pewnie gdyby był nieaktywny, przebywał przede wszystkim w Pałacu Prezydenckim, to ta sama opozycja sformułowałaby taki zarzut, że nie ma prezydenta wtedy, kiedy jest potrzebny – mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
– Opozycja i jej kandydaci mają to do siebie, że koncentrują się na własnych interesach. Myślę, że to nie jest dobra postawa. Dziś kiedy wszyscy jesteśmy wobec siebie solidarni, kiedy szukamy takich rozwiązań, które ograniczą rozprzestrzenianie się wirusa, np. pakiet antykryzysowy rządu – mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
„[Wprowadzenie stanu epidemii] nie oznacza odłożenia wyborów na późniejszy termin. Ta regulacja nie ma nic wspólnego z odłożeniem wyborów. Wybory mają się odbyć 10 maja” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
– Czuje się bardzo dobrze. Nie ma objawów, jest oczywiście w szpitalu, ale jest gotowy, żeby zaraz kiedy ustąpi wirus, żeby wrócić do pracy – mówił Mariusz Błaszczak w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.
„Projekt jest już gotowy w ministerstwie rozwoju i we współpracy z innymi ministerstwami. Są szlifowane ostatnie jego zapisy. Chcemy ten weekend poświęcić jeszcze też na jego przegląd, konsultacje. Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami opozycji. Nie przedstawialiśmy całego projektu, ale powiedzieliśmy, jaka jest nasza główna linia zmian i ona oczywiście odpowiada szczegółowo przez nas przedstawionej tarczy antykryzysowej” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Polska: na 38 000 000 mieszkańców 411 zakażeń, 5 osób zmarło
Luksemburg: na 600 000 mieszkańców 484 zakażenia, 5 osób zmarło. Testują się na potęgę.❌Mam wrażenie, że A. Duda i PiS zachowują się jak Sowieci po Czarnobylu.
➡️Wmawiają Polakom, że nic groźnego się nie dzieje.— Kamila Gasiuk-Pihowicz (@Gasiuk_Pihowicz) March 20, 2020
„Dzisiaj ponad 400 osób zarażonych koronawirusem. W dzisiejszym dniu ponad 50 osób zostało zarażonych. 900 osób jest hospitalizowanych, kilkadziesiąt tysięcy w kwarantannie. To upoważnia mnie do podpisania rozporządzenia, wspólnie z ministrem spraw wewnętrznych, ogłaszającego stan epidemii w Polsce. Oznacza to, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć rolę personelu medycznego, ale również innych osób w zwalczaniu epidemii” – mówił na konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.
„Jak dzisiaj widzimy, że Koreańczycy, Japończycy z powrotem wracają do pracy, Chińczycy, Tajwańczycy, to dzieje się tak również dlatego, że bardzo surowo traktowali reguły kwarantanny. Między innymi sami kontrolowali siebie nawzajem i my wprowadzamy zarówno podwyższone kary, bardziej surowe kary – z 5 tysięcy złotych na 30 tysięcy złotych – ale także mechanizmy śledzenia tego, czy dany człowiek rzeczywiście przebywa w domu. Ceną za złamanie kwarantanny może być czyjeś zdrowie lub życie” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Ta nasza narodowa kwarantanna, jednocześnie tęsknota za normalnością, nie może oznaczać tego, że będziemy luzowali sobie nasze reguły. Nie. Najbliższe dwa-trzy tygodnie, do świąt muszą być tygodniami pełnej społecznej dyscypliny. W ten sposób chronimy jedni drugich i społeczna izolacja bardzo pomaga” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Cała ta okoliczność to pewien egzamin z odpowiedzialności, który wszyscy przeżywamy i robimy to w dużym stopniu dla nas samych, dla wszystkich Polaków, ale w szczególności dla osób starszych, dla seniorów. Mamy spływające coraz szerzej dane statystyczne z zachodniej Europy i widzimy, że zwłaszcza po 75. roku życia, ale również seniorzy na emeryturze są bardzo narażeni na skutki koronawirusa” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
„Podjęliśmy decyzję o dalszym wstrzymaniu lekcji do świąt Wielkiej Nocy. To trudna decyzja, ale ważna, potrzebna decyzja, żeby nie doszło do szerokiego rozprzestrzenienia się koronawirusa. Dziękuję wszystkim nauczycielom, rodzicom, dzieciom, młodzieży, którzy uczestniczą w lekcjach organizowanych zdalnie. Już dzisiaj ponad 90% szkół korzysta ze zdalnych metod, e-learningu, zdalnych metod przekazywania wiedzy” – mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.