Wszyscy jesteśmy przejęci sytuacją, która ma miejsce nie tylko w Polsce, tą sytuacją napięcia związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, zwłaszcza w państwach europejskich i potencjalnej możliwości rozszerzania się tego wirusa również w Polsce. Ze zdziwieniem i niepokojem obserwujemy bezwłasne, chaotyczne działania rządu i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polaków. Dzisiaj głos zabrał prezydent Duda, ale mam wrażenie, że jest to głos spóźniony co najmniej o miesiąc. W momencie, w którym pierwsze przypadki koronawirusa stworzono w Europie, minister zdrowia i prezydent Duda wybrali się na narty. Wiceminister zdrowia przekonywał posłów, dziennikarzy, że nie potrzeba zwoływania sztabu kryzysowego, że Polacy są bezpieczni. Dzisiaj już wszyscy wiemy, że jest kwestią godzin najprawdopodobniej albo najbliższych dni potwierdzenie, że ten wirus w Polsce się znajduje. Zważywszy na to, że w ciągu ostatniego miesiąca tysiące osób przybyły do Polski z Chin, zarówno drogą lotniczą, jak i w innych formach podróży, że wiele z tych osób mogło mieć kontakt z wirusem, najprawdopodobniej wirus już w Polsce jest. Wszystkie służby państwa powinny podjąć działania, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się tego wirusa, dlatego klub Koalicji Obywatelskiej złożył 3 tygodnie temu projekt ustawy, projekt przepisów które są niezbędne, żeby polskie służby skutecznie działały jeśli chodzi o ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa – stwierdził Jan Grabiec na briefingu w Sejmie.

Na poprzednim posiedzeniu Sejmu przedstawiliśmy tę ustawę marszałek Sejmu po to, by jak najszybciej Sejm tę ustawę przyjął, uzupełnił katalog wirusów, które umożliwiają przyjęcie tej nadzwyczajnej procedury przymusowej hospitalizacji czy przymusowej kwarantanny w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia i zdrowia ludzi, żeby ten mechanizm dać służbom. Wyobraźcie sobie państwo, że do dzisiaj służby Sejmu nie nadały nawet numeru druku tej ustawie – mówił dalej polityk PO.

Ta ustawa daje narzędzia polskim służbom. Niestety została odłożona do szuflady. Wzywamy marszałek Sejmu, rząd do tego, żeby szybko pochylić się nad tymi przepisami, żeby szybko je przyjąć. Jeżeli są potrzebne inne zmiany w prawie, również klub KO jest gotowy do współpracy w tym zakresie, z każdym kto będzie proponował rozwiązania, które zapewnią możliwość ograniczenia się rozprzestrzenia się tego groźnego wirusa – zaznaczył Grabiec.