Live

Jourova: Komisja chce zapewnić poszanowanie prawa unijnego i będzie podejmowała wszystkie kroki, które są konieczne

Ta ustawa, zwana ustawą represyjną, jest kontrowersyjna. Komisja Wenecka już o tym mówiła, że w dalszym ciągu niezawisłość, niezależność sądownictwa jest zagrożona. Poza tym nie wiemy czy występuje tutaj zgodność z prawem unijnim, Komisja przygląda się blisko sprawie. Chcę potwierdzić, że Komisja chce zapewnić poszanowanie prawa unijnego i będzie podejmowała wszystkie kroki, które są konieczne [tłumaczenie symultaniczne PE] – mówiła Vera Jourova podczas debaty w PE. 

Halicki: To wy, mówię do PiS-u, nękacie sędziów i Polaków

To wy, mówię do PiS-u, nękacie sędziów i Polaków. Tu jest raport, który dotyczy 64 sędziów represjonowanych nielegalnie przez Izbę Dyscyplinarną, która nie powinna działać. To wy używacie fałszu, propagandy i na to też nie ma zgody. Ale mam jedną informację dla komisji dobra. Polskie społeczeństwo w historii dawało radę tym, którzy gwałcili prawo i chcieli być bezkarni. Tak samo będzie teraz – mówił Andrzej Halicki w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Sikorski do Jourovej: Dziękuję pani komisarz i Komisji za to, że próbuje nam pomóc przywrócić praworządność w Polsce

Obecny rząd od lat próbuje wrobić poprzedniego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w odpowiedzialność za urojony zamach smoleński. Jego adwokat, skądinąd były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, powiedział że postawienie mu zarzutów byłoby absurdalne. Za to na wniosek obecnego ministra został dzisiaj postawiony przed tzw. Izbą Dyscyplinarną. Więc to, że adwokat mówi, że jego klient jest niewinny już dzisiaj jest powodem do szykan. To nie jest europejskie rozumienie pojęcia praworządność. Dlatego dziękuję pani komisarz i Komisji za to, że próbuje nam pomóc przywrócić praworządność w Polsce – mówił Radosław Sikorski podczas debaty w PE.

Halicki: Rzeczywiście to nie jest debata o reformie sądownictwa, bo takiej reformy w Polsce nie ma

Rzeczywiście to nie jest debata o reformie sądownictwa, bo takiej reformy w Polsce nie ma. Dostęp do sądów jest dłuższy, opłaty droższe, obywatele rzeczywiście mogą czuć się zawiedzeni. To debata o chęci zawłaszczenia sądownictwa przez jedną partię, o zbudowanie takiego systemu, który władzy daje bezkarność. Symbolem ostatnich dni w Polsce stał się nominat partyjny, rządowy który podarł uchwałę, działając nie tylko niezgodnie z prawem, ale arogancko sugerując że będzie bezkarny. Tak właśnie rząd chce traktować Konstytucję, traktaty unijne czy inne zobowiązania. I na to nie może być zgody w naszej wspólnocie. Dlatego że obywatele mają prawo oczekiwać że będą chronione ich prawa, prawa obywatelskie, prawa człowieka, a sędziowie są sędziami, którzy wykonują prace w całej UE na rzecz nas wszystkich i też muszą mieć gwarancje prawne – mówił Andrzej Halicki w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Szydło: Polska jest krajem praworządnym, a polski rząd działa zgodnie z polską Konstytucją i traktatami unijnymi. Polska jest członkiem UE i jest suwerennym krajem. Tak jest i tak będzie

Współtworzymy UE i współodpowiadamy za nią. Tak jak wszystkie kraje członkowskie i na takich samych zasadach chcemy być traktowani. Wielokrotnie, również w przeszłości jako polski premier, mówiłam tutaj w PE, a dzisiaj mówię to jaki polski europoseł, że Polska jest krajem praworządnym, a polski rząd działa zgodnie z polską Konstytucją i traktatami unijnymi. Polska jest członkiem UE i jest suwerennym krajem. Tak jest i tak będzie – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Biedroń do Wiśniewskiej: Wstydzę się, że w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów, bo zniszczyli mój kraj gorzej, niż zrobili to komuniści

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Ziobro na skinienie niszczy polski system prawny. Idzie na niestety na całkowite starcie z instytucjami europejskimi i własnymi obywatelami. Polski rząd jest gotowy doprowadzić do kolejnej katastrofy, do zamrożenia środków unijnych i doprowadzenia do powolnego polexitu. Oczywiście z jednym celem. Obrony swoich interesów partyjnych. I to jest realne zagrożenie, za które zapłacić mogą niestety zwykli obywatele. Na szczęście w Polsce nadal nie ma znaku równości pomiędzy Polakami, a partią rządzącą. Dziś Polska to ludzie, którzy bronią demokracji i chcą żyć w praworządnym kraju, a przez szalony amok PiS, niestety nie mogą. Dlatego dzisiaj debatują o rządach prawa, musimy pamiętać o zwykłych ludziach, że przez nieudolność i szaleństwo rządu PiS, oni mogą zapłącić największą cenę. Zamrożenia środków i powolnego polexitu – mówił Robert Biedroń podczas debaty w PE.

Do wypowiedzi Biedronia nawiązała Joanna Kopcińska w ramach błękitnej karty, która jest instrumentem służącym zadawaniu pytań podczas debaty.

Każdy kto mówi o polexicie, chce tylko i wyłącznie awantury. Jestem eurodeputowaną wybraną z Polski. Jestem Polką dumną ze swojego kraju, z narodu z przepiękną historią i przepięknymi ludźmi. Nie straszmy ludźmi polexitem. Jest on tak samo możliwy jak wyjście Niemiec czy Francji z UE – stwierdziła

Szanowna pani posłanko. Ja też jestem dumny z Polski. Jestem dumny z kraju, który miał drugą najstarszą konstytucję na świecie. Jestem dumny z kraju, który obalał komunizm, ale wstydzę się, że w moim kraju żyją ludzie, którzy są gorsi od komunistów, bo zniszczyli mój kraj gorzej, niż zrobili to komuniści. To jest największy wstyd III RP – odpowiedział jej Biedroń.

Szydło: W Polsce trwa kampania wyborcza. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że celem inicjatorów dzisiejszej debaty było uwikłanie parlamentu w jej przebieg

– W Polsce trwa kampania wyborcza. Z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że celem inicjatorów dzisiejszej debaty było uwikłanie parlamentu w jej przebieg. Chęć wpłynięcia w ten sposób na wynik wyborczy w Polsce. Instytucje unijne nie powinny mieszać się w proces wyborczy w żadnym kraju członkowskim. Dlatego zwracam się do was, koleżanki europosłanki i koledzy europosłowie, nie ulegajcie presji politycznych frustratów, którzy nie mogąc pogodzić się z demokratycznym wyborem w ten sposób chcą wpływać na ten wynik. Mogę was tylko przeprosić za tych polskich polityków, którzy nie rozumieją, że krajowe spory polityczne przenoszone na arenę unijną szkodzą wspólnocie. Jest mi z tego powodu przykro i czuje się po prostu taką postawą zażenowana – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Szydło: Od 4 lat tłumaczymy się z tego, co w innych krajach UE funkcjonuje od dawna

Od 4 lat tłumaczymy się z tego, co w innych krajach UE funkcjonuje od dawna. Wyjaśniamy reformy, które są wprowadzane na wzór rozwiązań funkcjonujących w innych krajach członkowskich. Odmawia się Polsce podejmowania suwerennych decyzji wynikających z traktatów. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie pozostawiam wam, koleżanki i koledzy, bo wydaje się, że potrzebna jest refleksja parlamentu nie nad tym, co dzieje się w Polsce, ale nad tym, co dzieje się tutaj – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Szydło: Żeby dialog i współpraca był możliwy, muszą chcieć obie strony, a ja odnoszę wrażenie, że póki co ta gotowość jest tylko po stronie polskiego rządu

Komisarz Jourova uzyskała zapewnienie od najważniejszych osób w państwie o woli współpracy i gotowości do dialogu, ale żeby dialog i współpraca był możliwy, muszą chcieć obie strony, a ja odnoszę wrażenie, że póki co ta gotowość jest tylko po stronie polskiego rządu – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Szydło: Chcemy dokończyć reformę polskiego sądownictwa i zgodnie z traktatami mamy do tego prawo. Dzisiejsza debata ma niestety wymiar polityczny

Reforma sądownictwa jest oczekiwana przez większość polskiego społeczeństwa, a polski rząd działa w jego interesie, a nie w interesie wybranej grupy społecznej, zawodowej czy politycznej. Chcemy dokończyć reformę polskiego sądownictwa i zgodnie z traktatami, tak jak we wspólnocie, mamy do tego prawo. Dzisiejsza debata ma niestety wymiar polityczny. Nie znajduje żadnego uzasadnienia do jej prowadzenia. Na temat praworządności w Polsce debatowaliśmy tutaj trzy tygodnie temu. Nie zostały wówczas wskazane żadne uzasadnione fakty dowodzące, że w Polsce łamana jest praworządność. Dzisiaj wracamy do tematu. Można by odnieść wrażenie, że PE na siłę takie fakty, taką fikcyjną rzeczywistość chce wykreować – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Szydło: Rozpoczęliśmy reformowanie wymiaru sprawiedliwości i tę reformę dokończymy

Wyrażam ubolewanie, że Parlament Europejski prezentuje ton wyraźnie polityczny i tak jawnie nawiązuje do instrumentalnego wykorzystywania praworządności. Polski system sprawiedliwości wymaga reform, od 4 lat polski rząd zgodnie z Konstytucją, w ramach kompetencji określonych unijnymi traktatami, zgodnie z oczekiwaniem Polaków, bo to oni są naszym suwerenem, takie reformy przeprowadza. Rozpoczęliśmy reformowanie wymiaru sprawiedliwości i tę reformę dokończymy. Faktem jest, że w Polsce toczy się spór prawny i polityczny, ale rozstrzygnięcie tego pierwszego należy do polskich sądów i trybunałów, a tego drugiego do polskich polityków. Ustrój sądownictwa jest dziedziną nieobjętą prawem UE i angażowanie w te sprawy PE, KE narusza podstawowe zasady traktatowe w unii. Warto też zaznaczyć, że wprowadzone reformy są wzorowane na rozwiązaniach funkcjonujących już i niekwestiowanych nigdy przez organa unijne w innych krajach członkowskich, np. Nie są podważane przepisy zakazujące sędziom wypowiedzi o charakterze politycznym funkcjonujące we Francji, czy mianowani przez polityków sędziów w Czech lub w Niemczech – mówiła Beata Szydło w trakcie debaty PE nt. praworządności w Polsce.

Jourova: Poszanowanie prawa europejskiego jest bardzo ważne dla instytucji UE, ale również państw członkowskich. To bardzo ważne jeśli chodzi o uznawanie wyroków oraz funkcjonowanie jednolitego rynku

Martwi mnie, że ostatnie wypadki wyglądają tak jak wyglądają, bo sytuacja jest potwierdzona jako bardzo poważna. Poza tym Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało też o rozpatrzeniu nowego wniosku i otwarciu postępowania ws. badania praworządności w Polsce. Chcę powtórzyć raz jeszcze, że Komisja Europejska chce prowadzić dialog, kontynuować ten dialog, rozwiązywać problemy. Słyszałam od władz polskich, że są otwarte jeśli chodzi o poziom polityczny i techniczny. Mamy nadzieję, że otwarta debata będzie trwała, ponieważ poszanowanie prawa europejskiego jest bardzo ważne dla instytucji UE, ale również państw członkowskich. Jest to bardzo ważne jeśli chodzi o uznawanie wyroków oraz funkcjonowanie jednolitego rynku [tłumaczenie symultaniczne PE] – mówiła Vera Jourova podczas debaty w PE.