Dzisiaj wyjątkowa okoliczność, ponieważ Polska pokazuje w bardzo konkretny sposób że awans naszego kraju do krajów dojrzałych, do rynków rozwiniętych nie jest przypadkiem. Że również polskie firmy przejmują potężne firmy zagraniczne, bo linie czarterowe czy, jak można powiedzieć, wakacyjne Condor to linie właściwie największe tego typu w Niemczech. To bardzo odważny, ale zarazem odważny ruch PLL LOT. Warto też zestawić to z planami, jakie wobec LOT mieli nasi poprzednicy. Otóż kilka lat temu, można powiedzieć, przypominając niektóre frazy, które wówczas były modne, że LOT był do zamknięcia. Niektórzy formułowali to w jeszcze bardziej brutalny sposób. Jedną z pierwszych naszych decyzji było utrzymanie LOT-u, danie mu szansy i chciałem w tym miejscu serdecznie podziękować przede wszystkim pracownikom LOT-u za to, że w tak znakomity sposób przeprowadzili transformację swojej firmy, oczywiście również kierownictwu, prezesowi, zarządowi, ale pracownikom w pierwszej kolejności. To naprawdę znakomite osiągnięcie. W 2017 roku podjęliśmy odważną decyzję o utworzeniu Polskiej Grupy Lotniczej i to spowodowało, że dzisiaj LOT w porównaniu do 2015 roku przewozi ponad dwa razy więcej pasażerów. W 4 lata z ponad 4 mln do niespełna 11 mln. Czyli fenomenalny przyrost liczby wożonych pasażerów właśnie poprzez rozszerzenie oferty na różne rynki, w tym rynki Dalekiego Wschodu, z którego właśnie wracam. LOT jest troszeczkę jak polska gospodarka, nie jest jeszcze największa w Europie, może kiedyś to nastąpi, ale to jeszcze kilka dekad trzeba popracować, natomiast jest jedną z najbardziej dynamicznych gospodarek zdaniem OECD – stwierdził premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w KPRM.

Ta ekspansja LOT-u jest rzeczywiście symboliczna, jest czymś co napawa nas dumą, Polaków, że rzeczywiście PLL potrafią złożyć ofertę na bardzo dobrych warunkach zresztą, na główną linię czarterową w Niemczech. Skuteczne zdobywanie rynków zagranicznych przez polskie firmy jest jednym z najważniejszych ogniw Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. To się dzieje zresztą w wielu branżach. Dzisiaj pokazujemy, że może się to dziać również w branży lotniczej – mówił dalej szef polskiego rządu.

Dziś polska gospodarka, polskie firmy nie mają kompleksów. To dla mnie nie tylko powód do dumy, ale jednocześnie do optymizmu, że bez kompleksów podbijamy zachodnie rynki naszymi produktami, usługami, ale też bez kompleksów sięgamy po aktywa zagraniczne. Jesteśmy za nie w stanie zapłacić tyle, ile trzeba – podkreślił PMM.