Marszałek Senatu Tomasz Grodzki udaje się do Brukseli, gdzie spotka się z m.in.m.in. z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą. Tematem rozmowy ma być między innymi kwestia wspomnianej ustawy dyscyplinującej sędziów, nad którą Senat rozpoczyna prace. Z kolei o 12:00 dwie senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji rozpatrzą tzw. ustawę dyscyplinującą sędziów.

Pierwsze w tym roku posiedzenie Sejmu rozpocznie się o 10:00 od I czytania rządowego projektu ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, czyli w praktyce 13. emerytury. O 12:45 odbędzie się I czytanie zgłoszonego przez PiS projektu ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych, a od 14:05 – I czytanie projektu ustawy budżetowej na 2020 rok. Debata w tej sprawie potrwa, według planu, do 21:00.

Także dziś o 22:30 odbędzie się II czytanie wspomnianego projektu dot. rekompensaty dla mediów publicznych. Wcześniej, o 17:00 w tej sprawie zbierze się sejmowa komisja kultury i środków przekazu. Takie tempo oznacza najpewniej przyjęcie propozycji PiS w jutrzejszym popołudniowym bloku głosowań. 

O 16:00 premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Welt Economic Summit w Berlinie. Po wydarzeniu przewidziano wypowiedź szefa rządu dla mediów.

O 12:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe osobom ratującym ludzkie życie. O 15:00 w Belwederze PAD wręczy gen. dyw. Wiesławowi Kukule akt mianowania na ponowną kadencję na stanowisku dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, a o 17:00 wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w świąteczno-noworocznym spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce.

– Wicemarszałek Kidawa-Błońska zapowiada, że przedstawi w Sejmie projekt uchwały w/s rosyjskich kłamstw historycznych. Pani wicemarszałek powinna wiedzieć, że prace nad uchwałą trwają w Komisji Spraw Zagranicznych, a w środę planowany jest finał. Każdy poseł może wziąć udział – napisał Ryszard Terlecki na Twitterze. Wcześniej Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała iż na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawi projekt uchwały ws. rosyjskiej propagandy oczerniającej Polskę.

Także dziś Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego rozpozna pytania prawne dotyczące badania niezależności Krajowej Rady Sądownictwa. Pierwotnie sprawa miała zostać rozpoznana w grudniu, tuż przed świętami, ale Prokuratura Krajowa złożyła stanowisko i podjęto decyzję o odroczeniu, by umożliwić stronom odniesienie się do tego stanowiska. Ponadto na początku senacka większość ma zaprezentować projekt dot. zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

10:00 – początek posiedzenia Sejmu i I czytanie projektu ustawy dot. 13. emerytury

12:00 – rozpatrzenie przez senackie komisje ustawy dyscyplinującej sędziów

12:00 – uroczystość wręczenia przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczeń państwowych osobom ratującym ludzkie życie

12:45 – I czytanie projektu ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych

14:05 – I czytanie projektu ustawy budżetowej na 2020 rok

15:00 – wręczenie przez prezydenta Andrzeja Dudę aktu mianowania dowódcy WOT

16:00 – udział premiera Mateusza Morawieckiego w Welt Economic Summit w Berlinie

17:00 – posiedzenie sejmowej komisji kultury i środków przekazu ws. projektu ustawy o rekompensacie dla mediów publicznych

17:00 – świąteczno-noworoczne spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami społeczności żydowskiej w Polsce

22:30 – II czytanie projektu ustawy dot. rekompensaty dla mediów publicznych