Live

Wójcik o ustawie dyscyplinującej sędziów: Zakładam, że będą poprawki. To jest materia przygotowywana przez posłów, a więc należy się spodziewać, że rząd w jakiś sposób się odniesie

Oczywiście, że zakładam, że będą poprawki. A dlaczego? No bo to jest materia tego rodzaju, która była przygotowywana przez posłów, a więc należy się spodziewać, że również i rząd w jakiś sposób się odniesie. Chodzi o to, żeby projekt był dopracowany – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Rzepliński o relacjach z UE: Polska będzie takim terytorium sanitarnym między zachodem, a wschodem

Polska jest zbyt duża, zbyt liczna jeśli chodzi o ludność. Dobrze chroni jako terytorium przejściowe. W tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim terytorium sanitarnym między zachodem, a wschodem – mówił Andrzej Rzepliński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Rzepliński o ustawie dyscyplinującej sędziów: Przepchną to, zrobią fiku-miku, Gowin z czymś tam ustąpi i będzie rozdzielanie szat jaki on jest otwarty na wolności

Używając języka marszałka Piłsudskiego, oni wszystko zafajdali. Ci, którzy teraz rządzą. Więc z takim zafajdanym projektem ustawy, jeżeli uchwaliliby to, a myślę, że jest niestety dość duże prawdopodobieństwo, że przepchną to, że zrobią fiku-miku, Gowin z czymś tam ustąpi i będzie rozdzielanie szat jaki on jest otwarty na wolności, na niezależność, na trójpodział władzy – mówił Andrzej Rzepliński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Rzepliński: Jakie prawo miał Kaczyński, który za nic nie odpowiada, decydować o tym, kto będzie sędzią w Polsce? Jak Duda mówi o towarzystwie, to mnie martwi jego towarzystwo

Ja się martwię o towarzystwo pana Dudy. Nie mogę zapomnieć tego jak we wrześniu 2017 roku, w belwederze w towarzystwie pana Kaczyńskiego kupczyli podziałem władzy między siebie, także Ziobro był w to zaangażowany, który jakich sędziów i do jakiej izby będzie mógł. Po pierwsze chodziło o wyrzucenie sędziów SN i potem stworzenie ze swoich znajomych – mówił Andrzej Rzepliński w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

To było towarzystwo podejrzane. Jakie prawo miał facet, który za nic nie odpowiada, mówię o Kaczyńskim Jarosławie, decydować o tym, kto będzie sędzią w Polsce. Jakie prawo?To jest towarzystwo. Jak Duda mówi o towarzystwie, to mnie martwi jego towarzystwo – dodał.

Dera pytany o to czy PAD popiera projekt: Jeżeli chodzi o idee, o kierunki to tak. To są rzeczy, które są znane i akceptowane, trzeba zmian w sądownictwie dokonać

– Prezydent zna projekt, bo jest wywieszony na stronie i każdy może się z nim zapoznać. Jeżeli chodzi o idee, o kierunki to tak. Musi być jasne co może a czego nie może robić sędzia, w związku z zakazem działalności publicznej wynikającym z Konstytucji. To są rzeczy, które są znane i akceptowane, trzeba zmian w sądownictwie dokonać – mówił Andrzej Dera w Kropce nad I.

– Do każdego projektu odchodzimy z dystansem, bo w toku prac parlamentarnych projekty ulegają zmianom, zresztą Ministerstwo sprawiedliwości dziś zapowiadało propozycje zmian, ze spokojem będziemy czekali na finał prac – mówił Dera.

Dera: Rozpoczęła się jakaś histeria, bo nawet parlament prac nad projektem nie zaczął

– Rozpoczęła się jakaś histeria, bo nawet parlament prac nad projektem nie zaczął. – mówił Andrzej Dera w Kropce nad I.

– W art 178 ust. 3 jest napisane, że sędzia nie może prowadzić działalności publicznej – dodawał Dera.

Dera: NSA orzekł, że sędziowie nie mają prawa decydować o tym, kto jest sędzią

– NSA orzekł, że sędziowie nie mają prawa decydować o tym, kto jest sędzią. To jest prerogatywa prezydenta i nikomu nie wolno podważać statusu sędziego i nikt tego nie robi np. w stosunku do sędziów powołanych przez Radę Państwa – mówił Andrzej Dera w Kropce nad I.

Dera: Wyszli zwolennicy, by zmian w sądownictwie nie było, żeby pozostało tak jak było. Mamy spór w żywej demokracji. Sędziowie powinni się powstrzymać od aktywności politycznej, udział w demonstracjach organizowany przez partie nie jest zgodny z Konstytucją

– Wyszli zwolennicy, by zmian w sądownictwie nie było, żeby pozostało tak jak było. Mamy spór w żywej demokracji. Sędziowie powinni się powstrzymać od aktywności politycznej, udział w demonstracjach organizowany przez partie nie jest zgodny z Konstytucją. Sędziowie jak np. mani marszałek Dolniak mają prawo być wybierani  ale wtedy powinni się powstrzymać od orzekania. Nie chciałbym np. być sądzony przez sędziego Tuleję  – mówił Andrzej Dera w Kropce nad I.

Wójcik: Chodzi o cel, to jest kluczowe dla nas. Sędzia to pokorny sługa ustawy

Chodzi o cel, to jest kluczowe dla nas. Pani redaktor, sędzia to pokorny sługa ustawy. Tego się uczyło na studiach dawniej, również ja się uczyłem. Dzisiaj mi się zarzuca, że nie jestem prawnikiem jak jedna z pań profesor powiedziała. A mama się mnie pyta co ja w takim razie robiłem w czasie studiów. Ale tego mnie uczono na studiach, na wydziale prawa. Pokorny sługa ustawy, to nie jest tak, że sędzia jest ponad wszystkim – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Wójcik o ustawie dyscyplinującej sędziów: My się nie cofniemy

Dwa dni temu byłem pod pomnikiem górników zamordowanych w kopalni Wujek i tam bardzo dużo ludzi podeszło do mnie, mówiło: musi być ten projekt, musi być ta ustawa, nie cofnijcie się. I my się nie cofniemy – mówił Michał Wójcik w rozmowie z Dorotą Gawryluk w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

W Polsce trwają protesty pod hasłem „Dziś sędziowie – jutro wy!”

Bortniczuk o projekcie ustawy dyscyplinującej sędziów: Nasze poprawki będą zmierzały do tego, aby nie było żadnych wątpliwości, że ta ustawa będzie zgodna z Konstytucją i Traktatem UE

Chcemy zmienić kilka rzeczy. Rzeczywiście przede wszystkim będziemy proponować wprowadzenie do ustawy preambuły, które określi podstawy aksjologiczne do jej wprowadzenia. To ważne w kontekście toczącej się dyskusji. Poza tym nasze uwagi są w znacznej mierze zbieżne z opinią BAS. Nasze poprawki będą zmierzały do tego, aby nie było żadnych wątpliwości, że ta ustawa będzie zgodna z Konstytucją i Traktatem UE – stwierdził Kamil Bortniczuk w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie.