Live

Grodzki o wyborach przewodniczącego PO: Według mojej wiedzy jeszcze być może zgłoszą się inni kandydaci

Tak do końca jeszcze nie wiadomo kto się zgłosi. Według mojej wiedzy jeszcze być może zgłoszą się inni kandydaci – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Kanthak o projekcie PiS: Tu nie chodzi o karanie sędziów. Chodzi o poczucie odpowiedzialności za państwo i obywateli

Tu nie chodzi o karanie sędziów, to chodzi o poczucie odpowiedzialności za państwo i obywateli. Sytuacja w której sędziowie domniemują sobie uprawnienia na podstawie orzeczenia TSUE do tego, aby podważać status innych sędziów, którzy zostali powołani przez demokratyczną KRS, może doprowadzić do anarchii i olbrzymiego chaosu prawnego i na to odpowiedzialny rząd, który odpowiada też za funkcjonowani wymiaru sprawiedliwości nie może sobie pozwolić – stwierdził Jan Kanthak w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” TVN24.

Gasiuk-Pihowicz: Pomysł ustawy o prześladowaniu sędziów to cios w plecy dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskiego sądownictwa, wyroków TSUE i SN

PiS po raz kolejny zamiast reformować wymiar sprawiedliwości i wprowadzić w życie orzeczeni TSUE proponuje rozwiązania, które mają na celu tylko i wyłącznie założenie swojego rodzaju knebla na usta polskich sędziów. Jest to działanie sprzeczne z konstytucją i wyrokiem TSUE. Nie może być zgody na to, by PiS próbował przykryć aferę Banasia, aferę w służbie więziennej niekonstytucyjnym kneblem zakładanym na polskich sędziów. Klub KO nie pozwoli na tego typu działania” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu KO Borys Budka.

Pomysł ustawy o prześladowaniu sędziów to cios w plecy dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, polskiego sądownictwa i wyroku TSUE i SN. Pogłębia on bowiem zależność polskich sędziów od obecnego rządu. Przestrzegam przed używaniem nazwy ustawy, którą posługuje się ministerstwo sprawiedliwości. Nie mamy do czynienia z ustawą dyscyplinującą sędziów, tylko z ustawą o prześladowaniu sędziów” – dodawała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Hetman: Będzie stworzony fundusz sprawiedliwej transformacji. Pierwszymi regionami, które stoją w kolejce po te pieniądze, są polskie regiony. To jest kwestia dobrych negocjacji ze strony rządu

Wyraźnie mówi się o tym, że będzie stworzony fundusz sprawiedliwej transformacji, który ma wspierać regiony państwa, które będą musiały tę zmianę przejść. Pierwszymi regionami, które stoją w kolejce po te pieniądze, są polskie regiony i jest Polska. To jest kwestia tylko dobrych negocjacji ze strony rządu – mówił Krzysztof Hetman w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Czarnecki: Trzeba rozmawiać i tłumaczyć, że nie może być Europy A i B. Europy bogatych i biednych, że biedniejsze kraje biorą na siebie koszty transformacji

Trzeba rozmawiać i tłumaczyć, że to jest wspólna sprawa, aby chronić środowisko, ale też, że nie może być Europy A i Europy B, Europy bogatych, Europy biednych. I że biedne kraje, biedniejsze kraje, biedniejsze społeczeństwa biorą na siebie koszty transformacji – mówił Ryszard Czarnecki w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Grodzki: Ustawa o KRS będzie gotowa w pierwszych dniach stycznia

Powołałem grupę roboczą w Senacie do opracowania nowej ustawy o KRS, zgodnej z wytycznymi Trybunału Sprawiedliwości. Ona będzie gotowa w pierwszych dniach stycznia, wtedy kiedy SN wyda orzeczenie we wszystkich sprawach, do których został zobowiązanych przez TSUE – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Grodzki: Trójpodział władzy to jest delikatny trójnóg, na którym płonie ogień demokracji. Należy dbać o to, żeby żaden z trzech filarów nie był kruszony

Naprawdę trójpodział władzy to jest delikatny trójnóg, na którym płonie ogień demokracji, jak niektórzy górnolotnie mówią i należy dbać o to, żeby żaden z tych trzech filarów demokracji nie był kruszony – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Grodzki o liście Jaśkowiaka: Powściągać emocje, zwłaszcza wobec koleżanki z tej samej formacji, to jest cecha, którą powinien mieć przyszły prezydent. Ja bym takiego listu nie napisał

Powściągać emocje, zwłaszcza wobec koleżanki z tej samej formacji, to jest cecha, którą powinien mieć przyszły prezydent Polski i jak widzimy po obecnym panu prezydencie, nie zawsze te emocje potrafi powściągnąć. Ja bym takiego listu nie napisał – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Kanthak: Złożyliśmy projekt ustawy dot. ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. To odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą

Złożyliśmy jako posłowie PiS, Solidarnej Polski, Zjednoczonej Prawicy projekt ustawy o zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych, a także SN i innych ustaw. Jest to odpowiedź na działania, które podejmuje część środowiska sędziowskiego, które samo nazwało się nadzwyczajną kastą. Jak okazuje się, to nie tylko nazwa, ale też poczucie bycia nadzwyczajną kastą z którą mamy do czynienia – poinformował Jan Kanthak na briefingu w Sejmie.

Grodzki o prawyborach: Mam swojego faworyta pod postacią Kidawy-Błońskiej. Nie doceniacie siły kobiet

Mam swojego faworyta pod postacią pani marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – mówił Tomasz Grodzki w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w programie „Gość Wydarzeń” Polsat News.

Znam panią marszałek bardzo dobrze i powiem panu wprost. Nie doceniacie państwo siły kobiet, a szczególnie siły pani marszałek – dodał Grodzki.

PMM: Polska dokonała ogromnych wysiłków przez ostatnie lata, żeby redukować emisję CO2

Polska dokonała ogromnych wysiłków przez ostatnie lata, żeby redukować emisję CO2 i żeby też pracować nad programami takimi jak Czyste powietrze i będziemy oczywiście kontynuować te wysiłki. Jednak trzeba zaznaczyć że koszt transformacji energetycznych w Polsce jest o wiele wyższy niż w wielu krajach, które miały dużo więcej szczęścia od nas w ostatnich kilkudziesięciu latach i oparły swoje systemy energetyczne na zupełnie inne źrodła energii, chociażby takie jak Francja, która rozwinęła sobie energetykę nuklearną, atomową i dzięki temu ma dzisiaj bardzo niskoemisyjny system energetyczny. My oczywiście musimy brać pod uwagę wszystkie koszty społeczne, gospodarcze dla Polski i będziemy podkreślać wszystkie te zależności i jednocześnie z całą mocą pokazujemy także na aspekt konsumpcji, który powoduje, że niektóre państwa, które chwalą się tym, że mają niższe emisje na głowę mieszkańca, nie pokazują tego, że importują bardzo wiele towarów spoza UE, doprowadzając jednocześnie do bardzo wysokiej konsumpcji na głowę mieszkańca u siebie. Podkreślamy, ten aspekt, ten argument, argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również to, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa – stwierdził premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE.