Samorząd to nasz wielki sukces. To są ludzie, którzy działają wspólnie z mieszkańcami organizują ich życie, realizują ich marzenia, spełniają oczekiwania życia. Polski samorząd realizuje te zadania wspaniale, ale w ostatnich latach dostaje wiele nowych wyzwań, zadań, za którymi nie idą pieniądze. Polski rząd obiecuje ludziom wiele rzeczy, ale kosztem ich życia, ich pieniędzy, bo to nie są pieniądze rządu. To są pieniądze mieszkańców, którzy płacą podatki” – mówiła na konferencji prasowej w Senacie wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Spełniły się najgorsze przewidywania ojców współczesnej demokracji. Rządzący kupują głosy wyborców za ich własne pieniądze. To właśnie pieniądze wypracowane u nas, w samorządach, są dystrybuowane tylko dla określonych grup społecznych, o których decydują sami rządzący” – przekonywała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Rząd realizuje swoje obietnice poprzez obniżanie podatków, za pieniądze samorządów, za pieniądze mieszkańców dużych i średnich miast. Ten ubytek samorządów w Polsce to prawie 8 mld złotych rocznie. W związku z tym składamy projekt ustawy, który ma być rekompensatą za utratę dochodów, żeby podwyższyć udział samorządów w podatkach” – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.