Jest jasne dla wszystkich, że Polska ma swoje cele do osiągnięcia, że koszt transformacji musi być sprawiedliwie rozłożony i nasze postulaty muszą również być wypełnione, żebyśmy mogli mówić o kolejnych redukcyjnych celach jeśli chodzi o redukcję emisji CO2. Mamy swój bardzo trudny, charakterystyczny tylko dla Polski ze względu na naszą zależność od węgla punkt startu i ten punkt startu musi być uwzględniony – powiedział premier Mateusz Morawiecki dziennikarzom w Madrycie.

Jak dodał szef polskiego rządu, wziął udział dziś rano w spotkaniu w gronie liderów UE, żeby omówić wspólne podejście Unii i pozycję poszczególnych państw w odniesieniu do zmian klimatycznych i do samej konferencji klimatycznej.

– Znaczyłem bardzo wyraźnie, że Polska jest oczywiście jednym z krajów UE, który przyjął na siebie zobowiązania Porozumienia Paryskiego, ale jednocześnie mamy też swój bardzo charakterystyczny punkt startu i to zostało przyjęte ze zrozumieniem – powiedział. PMM wskazał, że w gronie liderów UE mówił o kilku fundamentalnych według niego sprawach.