Zrobiliśmy to. Udało się, daliśmy radę. Jesteśmy dzisiaj, żeby ogłosić historyczny, bardzo ważny moment dla polskiej demokracji. Stoją dzisiaj przedstawiciele i przedstawicielki trzech największych sił politycznych na lewicy – SLD, Partii Razem i Wiosny. Te trzy siły polityczne zdecydowały wczoraj podczas ważnego spotkania, że zrobimy ważny, wielki krok w kierunku wzmacniania polskiej demokracji. Podjęliśmy ważną decyzję, która rzutować będzie na to, jak będzie wyglądał Sejm już za 4 miesiące, kto w nim będzie reprezentował polskie społeczeństwo. Chcieliśmy i chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona. Tę dobrą wiadomość, żebyśmy wygrali przyszłe wybory jako zjednoczona lewica, dzisiaj chcielibyśmy przekazać. To wielki krok dla polskiej lewicy, ale jeszcze większy dla polskiej demokracji” – mówił na konferencji prasowej lider Wiosny Robert Biedroń.

Bardzo się cieszę, że zrobiliśmy krok na przód, który prowadzi nas do Sejmu, gdzie za kilka miesięcy będzie silna reprezentacja lewicy. Od dziś ruszamy z konkretnymi pracami, które przybliżają nas do tego celu. Jutro powołujemy wspólny sztab, od jutra rusza z pracami zespół, który dokona ostatnich uzgodnień programowych. Te programy już istnieją i są sobie bliskie, są spójne. Chcemy zbudować państwo dobrobytu, chcemy Polski, która jest demokratyczna i sprawiedliwa, która nikogo nie zostawia z tyłu” – tłumaczył Adrian Zandberg z Razem.

Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać, bo chcemy wygrać z PiS-em, chcemy przedstawić lewicową wizję Polkom i Polakom. W przyszłym tygodniu zaprosimy do współpracy wszystkie lewicowe partie polityczne, które chcą z nami współpracować, wszystkie stowarzyszenia, organizacje kobiece, fundacje, ruchy miejskie. To nie jest tak, że mówię puste zdanie i zapraszam wszystkich. Do każdego dotrzemy, do każdego zadzwonię. Z każdym się umówię na kawę i poproszę o współpracę. Przed każdym się pokłonię, przed każdym – jak będzie potrzeba – przeproszę” – mówił szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

SLD, Wiosna i Razem nie podjęły jeszcze decyzji, czy wystartują jako koalicja wyborcza, czy pod szyldem jednej partii.