W Gdańsku trwają już pierwsze obchody Święta Wolności i Solidarności w przeddzień 30. rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku. O 14:30 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się debata samorządowców „Samorządna Rzeczpospolita” z udziałem między innymi prezydentów Gdańska i Wrocławia. O 15:40 ma zostać podpisana deklaracja partnerska.

Obchody 30-lecia wolności będą organizowane także w Warszawie. Prezydent Rafał Trzaskowski o 9:00 odsłoni przy ul. Fredry pamiątkową tablicę, a o 10:00 weźmie udział w Śniadaniu Wolności – „Słodki smak wolności. Co dał Polsce rok 1989?”.

Premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w województwie pomorskim. Na 9:45 zaplanowano złożenie kwiatów przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a na 10:00 udział premiera Mateusza Morawieckiego w konferencji naukowej „Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny”.

O 10:30 konferencja prasowa ministra Joachima Brudzińskiego, który podsumuje swoją pracę w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

O 11:00 w Pałacu Prezydenckim ministrowie Krzysztof Szczerski i Błażej Spychalski organizują briefing prasowy przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w południe Para Prezydencka weźmie udział w spotkaniu z dziećmi „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”.

O 12:30 odbędzie się konferencja prasowa ministra Patryka Jakiego w związku z planowanym wkrótce zakończeniem przez niego pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. W trakcie konferencji zostanie przedstawione podsumowanie pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz podsumowanie dotychczasowego działania komisji do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.