Dokładnie dziś przypada 228. rocznica uchwalenia pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. 3 maja 1791 roku obradujący na Zamku Królewskim Sejm Wielki – pod nieobecność przeciwników przyjęcia przepisów – zaakceptował zaprezentowany noc wcześniej projekt nowej ustawy rządowej. 

Konstytucja 3 maja wprowadziła w Rzeczypospolitej Obojga Narodów monarchię dziedziczną, zrównała prawa mieszczan i szlachty, włączyła chłopów pod prawną ochronę państwa i uregulowała cały ustrój kraju.

Centralne obchody 228. rocznicy tego wydarzenia rozpoczną się o 9:30 od uroczystej mszy świętej w Archikatedrze św. Jana na stołecznym Starym Mieście – tej samej, w której posłowie w 1791 roki modlili się po uchwaleniu nowej ustawy zasadniczej.

O 11:00 na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe. Dokładnie w południe rozpoczną się główne uroczystości na placu Zamkowym, a o 14:00 z Wisłostrady wyruszy, organizowana przez MON, defilada wojskowa dla upamiętnienia 15-lecia Polski w UE i 20-lecia w NATO.

O 8:00 kwiaty przed pomnikiem Wincentego Witosa na placu Trzech Krzyży złoży lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. O 11:10 swój briefing prasowy organizuje przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Wcześniej liderzy Koalicji Europejskiej złożą kwiaty przy grobie Hugona Kołłątaja, jednego z twórców Konstytucji 3 maja. O 12:45 odbędzie się konferencja prasowa Lewicy Razem, która zaprezentuje nowy wehikuł polityczny Donalda Tuska.

O 14:00 swój od dawna zapowiadany wykład na Uniwersytecie Warszawskim wygłosi szef Rady Europejskiej. Donald Tusk ma się w swoim wystąpieniu odnieść nie tylko do przypadającej dzisiaj rocznicy, ale także do 15-lecia Polski w Unii Europejskiej, pozycji Polski w zjednoczonej Europie i politycznej sytuacji w kraju.

Także dziś Jarosław Gowin przedstawi własną propozycję dot. wpisania członkostwa Polski w UE do Konstytucji, o czym mówił w Polsat News: – Nie odrzucam z góry takiej propozycji [wpisania członkostwa Polski w UE do konstytucji], ale wydaje mi się, że propozycja Władysława Kosiniaka-Kamysza idzie zbyt mało śmiało. Przypomnę, że w polskiej konstytucji w ogóle nieuregulowane są relacje między Polską a UE. Konstytucja została uchwalona w 1997 roku, kiedy do unii nie należeliśmy. Pojutrze, podczas uroczystości święta 3 Maja w Krakowie przedstawię propozycję, która idzie znacznie dalej niż to, co dzisiaj zaproponował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Fot. Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791, 1891