Live

Kopacz: Nauczycieli doprowadzono do muru, postawiono ich pod ścianą. To oni wzięli na swoje barki ciężar nieudolnej reformy

Strajk jest wywołany jedną, oczywistą postawą osób, które odpowiadają za organizację systemu oświaty. Jest wynikiem tego, że tych ludzi [nauczycieli] doprowadzono do muru, postawiono ich pod ścianą i nie mieli już żadnego ruchu. To nauczyciele wzięli na swoje barki ciężar tej nieudolnej reformy. To oni spotykali się z rodzicami i rozmawiali o tym, co będzie i jakie będą szanse dzieci, które będą się ubiegać o miejsca w liceach” – mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 była premier, Ewa Kopacz.

Broniarz: 24 godziny na dobę myślę o tym, że sympatia rodziców może się odwrócić od protestujących

Myślę o tym 24 godziny na dobę [o tym, że sympatia rodziców się odwróci od protestujących nauczycieli]. Z jednej strony jest narastająca presja środowisk, które mówią, że skoro doprowadziliśmy do strajku, to dlaczego mamy się wycofać z tego tysiąca złotych. To nie poprawia naszej pozycji negocjacyjnej, ale chciałbym, żeby rząd o tym wiedział. Z drugiej strony istnieje bardzo poważna groźba, że wycofanie się z tego rodzaju działania może być mało skuteczne, bo pojawią się grupy, które mówią „nie, my sami jesteśmy organizatorami tego protestu, sami ten strajk robimy”. Możemy utracić kontrolę nad przebiegiem tych zdarzeń” – mówił w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 szef ZNP, Sławomir Broniarz.

Kopacz o oświatowej Solidarności: Mam żal do kierownictwa, bo pozostawili swoich członków na boku, a zaczęli sprzyjać politycznym pryncypałom

Nie mam w żadnym stopniu pretensji do tych, którzy do tego związku [oświatowej Solidarności] należą, bo oni w części również się przyłączyli do tego protestu. Mam tylko i wyłącznie żal do kierownictwa tego związku, który interesy swoich członków pozostawił na boku, a zaczął sprzyjać tym, którzy są jego pryncypałami politycznymi. To jest najgorsze, kiedy przewodniczący związku bardziej dba o interesy rządzących, a nie dba o swoich związkowców” – mówiła w rozmowie z Moniką Olejnik w „Kropce nad i” w TVN24 była premier, Ewa Kopacz.

Błaszczak o Broniarzu: Wygląda na to, że mamy do czynienia z politykiem, który założył maskę związkowca

Wygląda na to, że mamy do czynienia z politykiem, który założył maskę związkowca, a który ma cele polityczne, które chce zrealizować. Był przecież posłem SLD, teraz SLD jest w Koalicji Europejskiej razem z PO, PSL-em. A więc wygląda to na spór polityczny. Można też dodać, że przed reformą, którą wprowadził rząd PiS, przed reformą polegającą na wygaszeniu gimnazjów i stworzeniu powrotu do systemu ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum, ZNP, wielu działaczy ZNP mówiło tym, że nauczyciel stracą pracą, że będzie kryzys. Okazało się, że wręcz są dodatkowe etaty, miejsca pracy w edukacji, a za czasów koalicji PO-PSL zlikwidowano ponad 2,5 tys. szkół. A więc mamy do czynienia z walką polityczną i moglibyśmy powiedzieć: ok, takie są warunki, które stawia związek zawodowy ZNP, który jest politycznie bardzo mocno usytuowany. Tylko problem polega na tym, że ta walka polityczna odbywa się kosztem dzieci, młodych ludzi, którzy mają pewien znak zapytania przed nimi i rodzicami stoi, czy będą mogli przystąpić do egzaminów – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Błaszczak: Strona rządowa jest otwarta na rozmowy

Strona rządowa jest otwarta [na rozmowy]. Premier Szydło wielokrotnie podkreślała, że strona rządowa jest otwarta. Była konkretna propozycja, jedna, druga, trzecia. Tylko jeden związek zawodowy, a więc „Solidarność” stwierdziła, że to jest rzeczywiście dobra droga do tego, żeby zawrzeć kompromis, żeby spowodować, że wynagrodzenia nauczycieli będą wyższe, bo oczywiście strona rządowa też ma tego świadomość, że wynagrodzenia nauczycieli są niskie, ale to pewien proces, który rozpoczął się i mam nadzieję, że dojdzie do końca, do satysfakcjonującego obie strony końca – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Błaszczak: Widać, że tu nie chodzi o zakończenie strajku, tylko o eskalację, o stworzenie sytuacji w której ucierpią niewątpliwie dzieci

Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że nie przypadkiem w kampanii wyborczej, do PE związek, na którego czele stoi aktywista, który bardzo często występował w różnego rodzaju demonstracjach, myślę tu o Broniarzu, były poseł SLD, przyjmuje taką formę. Drastyczną wobec dzieci. To bardzo drastyczna forma wobec dzieci – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Nie, nie widzę takiej woli [porozumienia po stronie ZNP]. Negocjacje trwały długo. Premier Szydło była otwarta na argumenty, była dyskusja, propozycje składane przez stronę rządową. Odpowiedź brzmiała „nie”, a więc widać, że tu nie chodzi o zakończenie strajku, tylko o eskalację, o stworzenie sytuacji w której ucierpią niewątpliwie dzieci, bo jeżeli mają się nie odbyć egzaminy, to oczywiście ucierpią na tym dzieci – dodał szef MON.

Ochojska o KE: Ja tej koalicji nie układałam. Gdyby mi osobno któraś z tych partii zaproponowała kandydowanie, na pewno bym nie wyraziła zgody

Ja tej koalicji nie układałam. Gdyby mi osobno któraś z tych partii zaproponowała kandydowanie, na pewno bym nie wyraziła zgody. Ja bardzo długo to rozważałam, dlatego że dla mnie wejście w politykę nie jest czymś łatwym – mówiła Janina Ochojska w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Broniarz: Ja nie mam tytułu do tego, żeby dzisiaj zawiesić ten protest

Jeżeli będą szkoły, w których będą egzaminatorzy, to zapewne te egzaminy się odbędą. Ja nie mam tytułu do tego, żeby dzisiaj zawiesić ten protest. Ba, przeciwnie wydarzenia ostatnich dni, tę część ekstremistyczną, przepraszam za wyrażenie, tę cześć bardziej radykalną, motywują do tego, żebyśmy byli twardzi do samego końca – mówił Zdzisław Broniarz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Błaszczak: Rząd jest skoncentrowany na tym, żeby zapewnić możliwość przystąpienia do egzaminów wszystkim uczniom

Najważniejsze jest dobro dzieci, młodzieży, która przystąpi do egzaminów. Rząd jest skoncentrowany na tym, żeby zapewnić możliwość przystąpienia do egzaminów wszystkim uczniom. Mam nadzieję, że nauczyciele również wezmą pod uwagę to, że to zawód misyjny, a więc że będą starali się zrobić wszystko, żeby ich wychowankowie mogli przystąpić do egzaminów – stwierdził Mariusz Błaszczak w rozmowie z Michałem Adamczykiem w „Gościu Wiadomości” TVP Info.

Broniarz o propozycjach rządu: Pożar mamy tu i teraz. Skoro się pali, to nie będziemy dyskutować o koncepcji organizacyjnej straży pożarnej, tylko gasimy ten pożar

Pożar mamy tu i teraz. Skoro się pali, to nie będziemy dyskutować o koncepcji organizacyjnej straży pożarnej, tylko gasimy ten pożar. My mówimy, że większym problemem aniżeli to, co mówi pani premier jest zła konstrukcja systemu wynagradzania nauczycieli. O tym jesteśmy gotowi dyskutować godzinę po zakończeniu rozmów na temat wzrostu płac – mówił Zdzisław Broniarz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Broniarz: Problemem nie jest prezes Broniarz, tylko problemem są niskie płace nauczycieli. Chciałbym, że pani premier się do tego odniosła, a nie kilkadziesiąt razy odmieniała moje nazwisko

Poza tym, że jestem prezesem związku, jestem także obywatelem tego kraju. Wydaje mi się, że fakt pozostawania prezesem związku czy jakiejkolwiek organizacji, nie pozbawia mnie praw publicznych. Ja także wiem jakie mam poglądy, zapatrywania. To nie powinno czynić ze mnie osoby, która jest w jakiejś mierze ubezwłasnowolniona, dlatego że objąłem funkcję prezesa związku. Dzisiaj wydaje mi się, że problemem nie jest prezes Broniarz, tylko problemem są niskie płace nauczycieli. Problemem jest konflikt, w którym zaangażowanych jest 600 tys. nauczycieli, a nie moja skromna osoba. Tutaj chciałbym, że pani premier się do tego odniosła, a nie kilkadziesiąt razy odmieniała moje nazwisko – mówił Zdzisław Broniarz w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.

Schreiber: Naszym celem jest to, o czym już pisał Platon. Rządzący powinni dbać o całą Rzeczypospolitą i o wszystkie grupy społeczne i nie dzielić jednych przeciw drugim. To jest filozofia, która nam przyświeca

Naszym celem jest to, o czym już pisał Platon i o co apelował. Rządzący powinni dbać o całą Rzeczypospolitą i o wszystkie grupy społeczne i nie dzielić jednych przeciw drugim. To jest filozofia, która nam przyświeca – mówił Łukasz Schreiber w rozmowie z Piotrem Witwickim w programie „Wydarzenia i Opinie” Polsat News.