Live

Senat przyjął bez poprawek ustawę dot. rekompensaty dla mediów publicznych

Izba wyższa w wieczornym bloku głosowań przyjął bez poprawek tzw. ustawę o rekompensacie dla mediów publicznych. Teraz propozycja PiS trafi do prezydenta. Senat przyjął ponadto bez poprawek nowelizację ustawy prądowej.

Szydło: Szefowi PSL wydaje się, że udział w Koalicji Europejskiej pozwoli mu na przetrwanie

Myślę, że dla wielu działaczy i wielu ludzi wspierających do tej pory PSL to jest duży szok, że ich ugrupowanie dołącza do tak egzotycznej koalicji, w której z jednej strony są byli sekretarze PZPR, są też politycy, którzy mają bardzo liberalne podejście do wielu spraw życia codziennego, którzy negują te tradycyjne wartości, które dla wielu ludzi mieszkających w środowisku wiejskim, a więc tego elektoratu naturalnego PSL, po prostu są bardzo ważne. To pokazuje determinację i chęć za wszelką cenę uratowania, ja mam wrażenie, liderów PSL, a szczególnie szefa PSL, któremu wydaje się, że udział w tej koalicji pozwoli mu na przetrwanie – mówiła Beata Szydło w rozmowie z Michał Adamczykiem w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Szydło krytykuje GW: Tutaj zostały wyśmiane propozycje podwyżek i transferu środków finansowych dla różnych grup społecznych

Tutaj zostały wyśmiane propozycje podwyżek i transferu środków finansowych dla różnych grup społecznych. Gazeta Wyborcza nazywa to rozdawnictwem. Natomiast powołuje się i przytacza przykłady podwyżki dla wojskowych, dla pielęgniarek i dla nauczycieli. Tym się różnimy. Tym się różni Prawo i Sprawiedliwość, które chce, żeby z owoców wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy Polacy, wszystkie Polski i Polacy, żeby korzystały wszystkie grupy społeczne, a politycy Koalicji Europejskiej popieranej przez Gazetę Wyborczą szydzą z tego i mówią, że to jest rozdawnictwo – mówiła Beata Szydło w rozmowie z Michał Adamczykiem w programie „Gość Wiadomości” TVP Info.

Karczewski: Prezes Kaczyński nie ma za co przepraszać. To Holland ma za co przepraszać. Wielokrotnie przekraczała granice dobrego smaku, kultury osobistej i wypowiedzi

Pan prezes [Kaczyński] nie ma za co przepraszać. To pani Agnieszka Holland ma za co przepraszać. Mam cytaty jej wypowiedzi dot. PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Są pewne granice dobrego smaku, kultury osobistej i również kultury wypowiedzi. Pani Agnieszka Holland wielokrotnie je przekroczyła” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.  

Karczewski: Wiem, że ważni są nauczyciele, niepełnosprawni i mundurówka. Na pewno o nich nie zapomnimy. Chcemy rządzić kolejną kadencję i chcemy wszystko zrobić

Żeby to mówić [o wydawaniu pieniędzy], to najpierw trzeba było zdobyć te pieniądze. My zdobyliśmy te pieniądze i w taki sposób chcemy je do społeczeństwa przekazać, do tych, którzy naprawdę potrzebują. Wiem, że są ważni nauczyciele, że są ważni niepełnosprawni i wiem, że bardzo ważna jest mundurówka. Na pewno o nich nie zapomnimy. Chcemy rządzić kolejną kadencję i chcemy wszystko zrobić” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.  

Kamiński: Najgorszą rzeczą, jaką moglibyśmy zrobić, to zarazić się od PiS-u chorobą pychy i przekonaniem, że Polacy muszą głosować na opozycję

Ja uważam, że nas czeka ogromna praca i najgorszą rzeczą jaką moglibyśmy zrobić, to zarazić się od PiS-u chorobą pychy i przekonanie, że Polacy muszą głosować na opozycję. PiS żyje w tym świcie pychy, obłudy, oni uważają, że można Polaków kupić, że ten ciemny lud można zbajerować. To jest jeden z pierwszych kroków do ich upadku. Proszę mi wierzyć, ta ich obłuda i pycha. My nie możemy tego powtórzyć – mówił Michał Kamiński w rozmowie z Karoliną Lewicką w „Wywiadzie politycznym” TOK FM.

Szef SOP podał się do dymisji

Po wcześniejszych ustaleniach z ministrem Joachimem Brudzińskim, gen. bryg. SOP Tomasz Miłkowski, komendant Służby Ochrony Państwa, złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska. Nowego szefa Służby Ochrony Państwa – na wniosek ministra – powoła Prezes Rady Ministrów – poinformowało MSWiA na stronie internetowej.

Nowe propozycje PiS. Kopcińska: Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów – 5 marca zostanie przedstawiona mapa drogowa projektów

Praktycznie na ukończeniu jest projekt, który mówi o odbudowie połączeń autobusowych. Już w najbliższych dniach projekt ten zostanie skierowany do wykazu prac legislacyjnych rządu. Następnym projektem będzie „Emerytura plus”, czyli w maju emeryci otrzymają 1100 zł dodatkowej emerytury. Od lipca zostanie wdrożony program 500+ na każde pierwsze dziecko. Kolejne zmiany dotyczące podatków, czyli zerowy podatek PIT dla osób pracujących do 26. roku życia oraz obniżenie podatku PIT dla osób pracujących wraz z wyższymi kosztami uzyskania przychodu, pojawią się na kolejnym etapie prac. Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów – 5 marca zostanie przedstawiona mapa drogowa projektów, o których mówię. Wtedy też przedstawimy państwu szczegółowe rozwiązania. Chcę zapewnić, że wszystkie te programy zostały bardzo dokładnie policzone – mówiła Joanna Kopcińska podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Ziobro: Prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec byłych prezesów KNF

Prokuratura słusznie prowadzi postępowanie wobec strat sięgających przeszło 2 mld złotych w wyniku niefrasobliwości, nierzetelności, braku należytych działań ze strony KNF-u” – mówił na konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro – „Prezes NIK stwierdził w raporcie, że działania [prezesów] były spóźnione. KNF w tym samym składzie personalnym, czyli pana Jakubiaka i Kwaśniaka, zdaniem prezesa NIK nie dołożył należytej staranności w opiniach przekazanych w sierpniu 2015 roku do NBP i Ministerstwa Finansów, czym naraził Skarb Państwa na ryzyko bardzo poważnych strat finansowych, sięgających setek milionów złotych”.

PAD powołał prezesów dwóch izb w Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda postanowieniami z 21 lutego sędziego Sądu Najwyższego Joannę Lemańską na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz sędziego Sądu Najwyższego Tomasza Przesławskiego na stanowisko prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Dyscyplinarnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Podczas uroczystości prezydent pogratulował prezesom dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. – To bardzo ważne izby, utworzone, by zmienić wizerunek i społeczną opinię na temat Sądu Najwyższego, a przede wszystkim polskiego wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Andrzej Duda. I dodał: − Bardzo ważne, by Polacy mieli poczucie, że sądy w Polsce są sprawiedliwe, dobrze orzekają, że sędziowie są szczególną grupą zawodową, pełniając służbę na rzecz społeczeństwa.

Prezydent podziękował też sędziom Izby Dyscyplinarnej za dotychczasową pracę. – Sędziowie to trzecia władza. Wobec sędziego muszą być stawiane szczególne wymagania. Nie może być tak, że sędzia jest ponad prawem. Wręcz przeciwnie: podlega prawu w sposób szczególny – przypomniał Andrzej Duda. Zapewnił, że zdaje sobie sprawę, jak trudna to praca. – Jesteście Państwo z tego samego środowiska. Wiem, że [Wasza praca] bardzo często spotyka się z ostracyzmem, z niezadowoleniem towarzyskim, środowiskowym, ale jest konieczna. Musi być wykonywana w państwie, które jest praworządne, demokratyczne, a przede wszystkim chce być państwem sprawiedliwym.

Prezydent podkreślił też wyjątkową rolę Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. – Wzbudza ona wiele wątpliwości, w szczególności medialnych, ale ja żadnych wątpliwości nie miałem – przypomniał.

Na zakończenie, zwracając się do obecnych na uroczystości wszystkich członków dwóch nowych izb w Sądzie Najwyższym, prezydent oświadczył: – Wiem, bo także jestem obserwatorem i uczestnikiem życia publicznego, że w Sądzie Najwyższym dzisiaj zdarza się bardzo wiele sytuacji, które można określić jako przykre. Dla państwa jako doświadczonych prawników, jako ludzi rzetelnych, uczciwych – co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Proszę, żebyście to spokojnie wytrzymali. Ci, którzy państwa poniżają, a wiem, że to się zdarza, różnego rodzaju określeniami… Myślę tutaj niestety o sytuacjach, które mają miejsce wewnątrz samego sądu, ze strony sędziów, bardzo często sędziów wysoko postawionych. [Te sytuacje] są bardzo przykre, ale w istocie wystawiają świadectwo im samym. Jeżeli ktoś poniża drugiego człowieka różnego rodzaju określeniami czy działaniami, które podejmuje, wystawia świadectwo przede wszystkim sobie. I pokazuje, że nie ma żadnych kwalifikacji moralnych do tego, żeby być sędzią. Bo sędzia nie może poniżać drugiego człowieka, kimkolwiek by on nie był. Nawet jeżeli jest wielokrotnym przestępcą, mordercą – ma go traktować z szacunkiem. Na tym polega istota wymiaru sprawiedliwości. Ci ludzie wystawiają sobie świadectwo tego, że nigdy nie powinni zostać nominowani do tej wysoce specyficznej służby. Proszę, żebyście państwo tak do tego podeszli. Nie ma innej drogi. Trzeba spokojnie zaczekać, aż odejdą.

W KPRM odbyło się spotkanie koordynacyjne ws. realizacji 5 nowych zagadnień programowych rządu

Informuje na Twitterze Kancelaria Premiera.

Kaczyński: Każda armia potrzebuje oddziału uderzeniowego, szturmowego. I dzisiaj kluby Gazety Polskiej takim oddziałem są

Kiedyś [środowisko Gazety Polskiej] to był taki oddział szturmowy, który się przedzierał przez pozycje, które w gruncie rzeczy niemal wyłącznie zajmowali wrogowie. Dzisiaj to jest oddział szturmowy potężnej armii, która idzie ku zwycięstwu. Jestem o tym przekonany, ale każda armia potrzebuje takiego oddziału uderzeniowego, szturmowego. I dzisiaj kluby Gazety Polskiej takim oddziałem są” – mówił dla Gazety Polskiej prezes PiS, Jarosław Kaczyński.

W tej chwili mamy mniej więcej 9 miesięcy do wyborów, tych decydujących, a przedtem są jeszcze bardzo ważne – europejskie. Bo to w istocie jedne wybory w dwóch turach. W związku z tym należy czynić wszystko, żeby wygrać – i w sensie pozytywnym, bardzo intensywnie uczestniczyć w kampanii, i w sensie negatywnym, czyli odrzucić zasadę, że co w sercu to na języku, bo ona w polityce czasem przeszkadza. Jak to połączyć, to będzie świetnie” – dodawał.