Live

Gowin do Kajdanowicza o prądzie: Jeżeli pan patrzy na nas, tylko jak na cynicznych graczy, którzy odsuwają od siebie problem, to w 2020 roku, ktokolwiek będzie rządził, będzie miał ten sam problem

Jeżeli by stosować pańskie rozumowanie, to ja przypomnę, że w roku 2020 są też wybory, wybory prezydenckie. Jeżeli pan patrzy na nas, tylko jak na cynicznych graczy, którzy odsuwają od siebie problem, to w 2020 roku, ktokolwiek będzie rządził, będzie miał ten sam problem, na który pan teraz wskazuje – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.

PMM: Poważna propozycja objęcia funkcji po ministrze Rostowskim rzeczywiście padła. Nie przyjąłem jej

Poważna propozycja objęcia funkcji po ministrze Rostowskim rzeczywiście padła. Nie przyjąłem jej. A przecież nie było wiadomo, że Tusk wyjedzie do Brukseli, a Platforma tąpnie. Proszę sobie popatrzeć na ówczesne sondaże. Po prostu nie chciałem być w tamtym rządzie. Spotkałem się wtedy z Jarosławem Kaczyńskim i powiedziałem mu o tej propozycji. On pyta: „Jaka jest pana decyzja?”. Ja na to, że odmówiłem. „A to bardzo się cieszę” – odparł. Nie zapadły wtedy żadne inne ustalenia – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Piotrem Zarembą.

Pytany, dlaczego nie chciał być ministrem w rządzie PO, odpowiedział: – Nie odpowiadała mi filozofia „nicnierobienia”. Brak reform społecznych, zapaść instytucji bez realnej możliwości wpływania na ich naprawę.

Cały wywiad ukaże się jutro w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Krajewski o działaniach rządu ws. cen prądu: Rozwiązania będą trwałe. To nie są rozwiązania, które mają obowiązywać jedynie w 2019 roku

Nie zakładam, żeby w 2019 roku dokonywać podwyżki akcyzy i to jest to trwałe rozwiązanie, które mam nadzieję, Sejm przegłosuje w dniu jutrzejszym. I że jak najszybciej, z dniem 1 stycznia 2019 roku stanie się faktem zarówno ta obniżka akcyzy, jak i opłaty przejściowej. Rozwiązania będą trwałe. To nie są rozwiązania, które mają obowiązywać jedynie w 2019 roku – mówił Jarosław Krajewski w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w programie „Gość Wiadomości” TVP  Info.

Golbik o głosowaniu ws. prądu: Podejrzewam, że cały Sejm będzie głosował za

Podejrzewam, że cały Sejm będzie głosował za. Chciałoby się powiedzieć, dobrze, że nareszcie. Szkoda, że nie zajęliśmy się tym projektem na ostatnim posiedzeniu Sejmu, projektem, który złożyła PO – mówiła Marta Golbik w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w programie „Gość Wiadomości” TVP  Info.

Gowin: Najpoważniejszym naszym błędem była ustawa o IPN

Najpoważniejszym naszym błędem była ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, niefortunna nowelizacja. Chociaż potrafiliśmy z tej sprawy wyjść w sposób korzystny dla Polski. Mam na myśli to wspólne oświadczenie premierów Morawieckiego i Netanjahu – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.

Gowin: Państwo powinno być przewidywalne, procedury powinny być przestrzegane. Prawa powinno być zmieniane jak najrzadziej

Faktem jest także przeświadczenie coraz większej części Polaków, także zwolenników Prawa i Sprawiedliwości czy szerzej Zjednoczonej Prawicy, że potrzebna jest stabilność. Państwo powinno być przewidywalne, procedury powinny być przestrzegane. Prawa powinno być zmieniane jak najrzadziej. Mam nadzieję, że weszliśmy w taką fazę rządów, że wszystkie te uzasadnione, mądre oczekiwania Polaków będą spełniane – mówił Jarosław Gowin w rozmowie z Grzegorzem Kajdanowiczem w programie „Fakty po faktach” TVN24.

Wójcik: Wiem na pewno, że w 2019 roku ceny prądu nie wzrosną

Rząd z całą pewnością przedstawi propozycję. Mam nadzieję, że w ekspresowym tempie, jak było zapowiedziane, przeprowadzimy te zmiany jeśli chodzi o podatek akcyzowy i nie tylko, bo chodzi też o opłatę pośrednią. Jak opozycja będzie głosowała, trudno mi powiedzieć. Wiem na pewno, że w 2019 roku ceny prądu nie wzrosną. To jest dobra informacja dla naszych rodaków, ponieważ byli straszeni w ciągu ostatnich kliku tygodni, że ceny wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent” – mówił w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim w „Wydarzeniach i opiniach” w Polsat News wiceminister Michał Wójcik. 

Kidawa-Błońska o wypowiedziach Wałęsy nt. Rosji: Podejmuje trudne tematy. Wchodzi w miejsca, gdzie żaden inny polityk nie odważyłby się pójść. Zobaczymy, jakie to przyniesie efekty

Lech Wałęsa podejmuje trudne tematy. Czasami wchodzi w miejsca, gdzie żaden inny polityk nie odważyłby się pójść i prowadzić rozmów. Można to oceniać w różny sposób, ale próbuje rozmawiać, próbuje przekonywać do współpracy, nawet trudnej i do tego, żeby dwa kraje, które leżą blisko siebie, czasami potrafiły ze sobą rozmawiać. To jest karkołomne w obecnych czasach zadanie” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Wałęsa podejmuje działania ekstremalne, ale zobaczymy, jakie przyniosą efekty” – dodawała.

Kidawa-Błońska o bonifikatach w Warszawie: Liczy się ostatnie działanie. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc ta sprawa ułoży się bardzo dobrze

Widać, że [Trzaskowski] słucha ludzi, reaguje szybko. To są dopiero początki. Początki są bardzo trudne, bo trzeba wejść, poznać wszystkie miejsca w ratuszu, wszystkie wydziały wszystkich ludzi. Przyszli nowi radni. Jest nowy prezydent, który przyprowadza ze sobą nowych ludzi. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc ta sprawa [bonifikat] ułoży się bardzo dobrze” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Liczy się ostatnie działanie. Ono było przemyślane, [Trzaskowski] cofnął się i wykonuje to, do czego się zobowiązał” – dodawała.

Kidawa-Błońska o jutrzejszym posiedzeniu Sejmu: Dramatycznie zły sposób prowadzenia ustaw

To jest dramatycznie zły sposób prowadzenia ustaw. Skoro dowiadujemy się o kształcie ustawy [o cenach energii] na 12 minut przed konwentem [Seniorów] i na całą ustawę mamy tylko jeden dzień – Sejm i Senat – a na dodatek ustawa pojawiała się w czasie świątecznym, więc nawet nasi eksperci i doradcy mieli tylko półtora dnia na przejrzenie tego dokumentu. Tak nie powinniśmy robić ustaw, jeśli mówimy o nich poważnie” – mówiła w rozmowie z Rochem Kowalskim w „Wywiadzie politycznym” w TOK FM wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

PAD: Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości

Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem odrodzonej Polski. Było i jest fundamentem niepodległości. Było i jest fundamentem potrzeby dążenia do niepodległości, które mieliśmy cały czas później. Powstanie Wielkopolskie było i jest fundamentem dążenia do niepodległości i suwerenności, która była po II wojnie światowej, bo to także między innymi na pewno dlatego poznaniacy zerwali się 1956 roku. Nie tylko o chleb chodziło, ale i o dumę i wolność, którą umieli sobie kiedyś wywalczyć – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 

Niech żyje wolna Polska, niech w wolnej Polsce żyje Wielkopolska. Cześć i chwała bohaterem, wieczna pamięć poległym – zakończył swoje wystąpienie prezydent.

PMM o Powstaniu Wielkopolskim: Budowało i zbudowało Rzeczpospolitą. Wymiar walki Powstańców powinien pokazywać jak przeszłość jest powiązana z przyszłością

To wielka i wspaniała okoliczność – stulecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które budowało i zbudowało Rzeczpospolitą. My dzisiaj jesteśmy również spadkobiercami tego zrywu niepodległościowego, bo budujemy silną Rzeczpospolitą, której nie byłoby bez ówczesnych, wielkich wysiłków naszych przodków. Tutaj, w Wielkopolsce, pokazaliśmy ogromne zdolności mobilizacyjne, logistyczne, masowość, powszechność tego wielkiego, wspaniałego zrywu, tej walki, była czymś, co zaskoczyło zaborców. Jak przed stu laty nasi wielcy ówcześni przywódcy – Paderewski w Poznaniu, Piłsudski w Warszawie, Dmowski w Paryżu czy Witos w Wiedniu – walczyli o suwerenną, niepodległą Rzeczpospolitą, wiedząc że Polska jest – mówiąc językiem Paderewskiego – polifoniczna, że nie jest ludowa, nie jest socjalistyczna, nie jest tylko narodowa. Jest składająca się z wielu społecznych, politycznych nurtów i także z wielu ziem dawnej I Rzeczpospolitej. Wymiar walki [Powstańców Wielkopolskich] o Rzeczpospolitą, o przyłączenie ziem do Rzeczpospolitej, powinien pokazywać jak bardzo przeszłość jest powiązana z przyszłością, że przyszłość bez przeszłości to trochę taka droga na oślep” – mówił w Poznaniu podczas obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego premier Mateusz Morawiecki.