Senat zakończy dziś zapewne prace nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Wczoraj Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji pozytywnie zaopiniowała ustawę bez wprowadzania do niej jakichkolwiek poprawek. Izba wyższa najpewniej przegłosuje także tzw. ustawę o przejmowaniu banków. Wznowienie obrad – o 9:00.

Także Sejm wznowi posiedzenie o 9:00. Posłowie w bloku głosowań między innymi zdecydują, czy Mikołaj Pawlak zostanie nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Ponadto Sejm podejmie decyzję ws. wniosku Naczelnika Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 24 czerwca 2018 r. o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej i stosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania Stanisława Gawłowskiego. Głosowania planowo mają zakończyć się o 10:30.

O 12:30 na konferencji prasowej w parlamencie wystąpi, przebywający z wizytą w Polsce, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis. Z jego udziałem zaplanowano także posiedzenie trzech sejmowych komisji o 11:00.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej w nowej roli wystąpi dziś Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy o 14:30 w ratuszu przedstawi zespół swoich współpracowników. Także dziś PO złoży wniosek złoży wniosek o odwołanie rządu premiera Morawieckiego. – Jutro [w piątek], jeszcze w czasie tego posiedzenia [złożymy wniosek o konstruktywne wotum nieufności]. Wiele rzeczy, szczególnie te ostatnie sprawy, to co dzieje się w KNF-ie i wokół niego, cała ta afera, która dzisiaj się odsłania, pokazuje patologię państwa PiS, brak reakcji ze strony służb, korupcję na najwyższym [poziomie]. Brak reakcji pokazuje, że państwo nie funkcjonuje. Mówimy o interwencji służb, zabezpieczenie budynku KNF-u, mieszkania prezesa Chrzanowskiego. Najpierw złożyliśmy wniosek o powołanie komisji śledczej. Jutro złożymy wniosek o odwołanie rządu – mówił wczoraj w radiowej Trójce Grzegorz Schetyna.

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Podsarniu w województwie małopolskim. O 13:00 weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego 100. rocznicę odbudowy Państwa Polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych. Na 14:00 zaplanowano przemarsz do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, a na 14:30 – uroczystość 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski.