Od dawna deklarowaliśmy otwartość na rozmowy. Te rozmowy trwały, one przecież były kontynuowane. Wczoraj udało nam się osiągnąć ważne porozumienie. Sytuacja była bardzo trudna. Tego przecież nie ukrywamy. Trzeba było doprowadzić do stabilizacji i do tego, żeby Polacy byli bezpieczni. Myślę, że to porozumienie temu właśnie będzie służyło – mówił Jarosław Zieliński w Sejmie.

My już zaproponowaliśmy wcześniej podwyżkę, która miała być od lipca wdrożona. Tę podwyżkę, która jest dodatkowym wsparciem. Podwyżki, które zostały zapisane w porozumieniu, będą finansowane z budżetu państwa. Muszą być stosowne przesunięcia poczynione na rok 2019. Potem przy kształtowaniu ustawy budżetowej na 2020 rok, żeby to porozumienie mogło być spełnione – dodał Zieliński.

Nam chodziło o to, żeby z jednej strony został zakończony protest związków zawodowych, wszystkich central związkowych, działających w służbach mundurowych. Ponadto, żeby policjanci i inni funkcjonariusze byli w służbie i wrócili do służby, najszybciej jak tylko mogą – mówił dalej wiceminister MSWiA.

Sytuacja społeczna czasem nie jest łatwa, ta łatwa nie była – stwierdził Zieliński.