Porozumienie, które dzisiaj podpisaliśmy, jest najlepszym porozumieniem, jakie udało się wynegocjować, rozumiejąc oczywiście też i wszystkie argumenty rządu. Nie jest ono doskonałe. Chciałbym, żeby było lepsze. Nie mniej jednak, jak na dzień dzisiejszy, uważam że to milowy krok w stosunkach strony społecznej z ministrem, MSWiA. Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten właśnie prawdziwy i rzeczywisty dialog – poinformował przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie – dodał. – Informuję wszystkich, że w imieniu Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych kończymy dzisiaj akcję protestacyjną – poinformował Jankowski.

Chcę bardzo podziękować stronie społecznej za gotowość do dialogu, rozmów, tego efektu finalnego, jakim jest podpisanie tego porozumienia, ale również chcę podziękować za tę gotowość, która została wyrażona podczas naszego dzisiejszego wielogodzinnego dialogu, że to nie jest tylko powrót do pracy, do zapewnienia bezpieczeństwa obecnych tutaj, znakomicie wyszkolonych funkcjonariuszy różnych służb mundurowych, ale to jest również apel do wszystkich tych, którzy w ramach tego protestu z różnych powodów rozważali różne kroki, aby do pracy w jak najszybszym okresie służby, bo to nie praca, przystąpili – mówił Joachim Brudziński.

Najbardziej sprawny minister spraw wewnętrznych, gotowy do dialogu i do rozmów nie zrobiłby nic, nie uczyniłby nic, gdyby nie miał po swojej stronie życzliwości, gotowości i otwartości do realizacji słusznych postulatów funkcjonariuszek i funkcjonariuszy służb mundurowych, gdyby tej życzliwości i gotowości do rzeczywistego zmieniania oblicza służb mundurowych nie było po stronie premiera. W sposób szczególny chciałbym premierowi Morawieckiemu podziękować – dodał szef MSWiA. Brudziński podziękował także minister Czerwińskiej.

W ramach wypracowanej umowy od 1 stycznia 2019 r. funkcjonariusze służb podległych MSWiA otrzymają podwyżkę w kwocie 655 zł brutto. Kolejna podwyżka w kwocie 500 zł brutto nastąpi od 1 stycznia 2020 r. MSWiA zobowiązało się do rezygnacji z wymogu ukończonych 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Funkcjonariusze będą też mieli prawo do pełnopłatnych nadgodzin – poinformowało MSWiA.