Chciałem z ogromną radością potwierdzić tutaj, że inwestujemy w blok operacyjny, specjalny sprzęt w szpitalu w Sokółce. Wcześniej zapoznałem się też z potrzebami tego szpitala. Wiem, że są też kolejne, umawiamy się tutaj ze starostą, dyrekcją szpitala po to, żeby rzeczywiście nasze szpitale miały jak najlepszy sprzęt. Przypomnę, że w zeszłym roku przeznaczyliśmy kilkaset milionów złotych, a licząc innymi wydatkami to było ponad miliard dodatkowych środków na inwestycje sprzętowe w szpitalach i w tym roku również przeznaczamy wiele dodatkowych środków. Tutaj akurat dla tego szpitala w Sokółce, gdzie leczy się kilkuset pacjentów, przeznaczamy około 1,5 mln i też uzgadniamy kolejne inwestycje, tak żeby rzeczywiście nasi obywatele, pacjenci mogli się leczyć na jak najlepszym sprzęcie – stwierdził premier Mateusz Morawiecki w Samodzielnym Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Sokółka. Jak dodał:

„Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, kadrze medycznej za ich wielki trud, wielkie starania w całym procesie związanym z leczeniem pacjentów, chorego. Jestem przekonany, że te nasze inwestycje, które robimy, długoletnie, bo powiedzmy sobie szczerze, bo powiedzmy sobie szczerze, dzisiaj łącznie wszystkich studentów studiów medycznych, stacjonarnych i tych niestacjonarnych to około 23 tys. osób, kształcących się w zawodzie medycznym, a z Polski wyjechało dwadzieścia kilka tysięcy lekarzy w ciagu ostatnich dwudziestu paru lat. To ogromna strata, dlatego chcemy stworzyć jak najlepsze warunki dla lekarzy i całej kadry medycznej, po to, żeby zostawali tutaj, w kraju. Stad nasze inwestycje również w sprzęt, bo każdy chce pracować na jak najlepszym sprzęcie, a pacjenci chcą być w jak najlepszych warunkach leczeni i do tego dążymy. To tutaj dlatego właśnie podjęliśmy takie zobowiązanie, nie tak dawno temu, żeby przeznaczać coraz więcej środków w proporcji do PKB. Dzisiaj to około 4,86%, na kolejny rok chyba, zaplanowane, a jak mi powiedział minister zdrowia godzinę temu, będzie około 4,9%, czyli blisko już 5% do PKB”

O to nam właśnie chodzi, żeby służba zdrowia była coraz bardziej nowoczesna, kolejki żeby się skracały, i to też jest nasze zobowiązanie. Pokażemy jakieś pierwsze rezultaty też w obszarze leczenia zaćmy czy endoprotez i w kilku innych obszarach, gdzie są najdłuższe kolejki, bo to wielkie wyzwanie, ale tego trudnego byka do okiełznania też chcemy wziąć za rogi i będziemy działać tak, żeby w tym obszarze się sytuacja poprawiała – mówił PMM.