Szanowne funkcjonariusze i funkcjonariusze, poczucie bezpieczeństwa jest w życiu każdego człowieka jedną z fundamentalnych wartości. To wy swoją służbą zapewniacie bezpieczeństwo. Od początku wielokrotnie podkreślałem, ze moim zdaniem jako szef MSWiA w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego jest zapewnienie wam jak najlepszych warunków służby i godnego wynagrodzenia. Niestety mamy do czynienia z wieloletnimi zaniedbaniami, m.in. w kwestii wynagrodzeń. Zdajemy sobie sprawę z waszych oczekiwań. Robimy wszystko, by wasze postulaty i możliwości budżetowe udało się pogodzić. W zeszłym tygodniu na spotkaniu ze stroną związkową przedstawiłem po raz kolejne propozycje zmian, które odnoszą się do wszystkich zgłoszonych przez was postulatów. Podkreślam: tuż przed wakacjami byliśmy gotowi do podpisania porozumienia. Gdyby to się udało wtedy, istniała szansa, że wprowadzone zmiany będą mogły wejść w życie wcześniej – mówi szef MSWiA Joachim Brudziński na filmie opublikowanym przez resort. Jak dodał:

„Dziś chcę przekazać wam szczegóły dotychczasowych rozmów ze stroną społeczną. Zaproponowałem dodatkowe 253 zł podwyżki od 1 lipca 2019 roku dla wszystkich wszystkich funkcjonariuszy. Podkreślam: to kwota dodatkowa. Niezależnie od tego, od 1 stycznia 2019 roku w ramach modernizacji otrzymacie średnio 309 zł podwyżki. Oznacza to, że lipcu 2019 roku będziecie zarabiali średnio 1100 zł więcej niż w 2015 roku. Kolejna nasza propozycja dot. rozliczenia nadgodzin. Do tej pory jedynie strażacy mogli liczyć na płatne nadgodziny i to tylko w wysokości 60%. Proponuję, aby od 1 lipca 2019 roku wprowadzić odpłatność w wysokości 100% stawki godzinowej dla wszystkich służb MSWiA. Pełnopłatne zwolnienia lekarskie to spełnienie kolejnego waszego postulatu. Dotyczyłoby ono tych z was, którzy są na pierwszej linii i na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, patrolują ulice, wyjeżdżając do pożarów czy strzegąc naszych granic. W ciągu roku w 100% płatne byłoby pierwsze 30 dni zwolnienia. Natomiast za czas chorego powyżej 30 dni będzie wypłacane 80% uposażenia. Od 1 stycznia 2013 roku rząd PO-PSL wprowadził zasadę 25 lat służby i 55 lat życia. Oznacza to, że aby przejść na emeryturę mundurową muszą być spełnione te dwa warunki. Chcemy zrezygnować z wymogu ukończenia 55 lat”

To dzięki ogromnemu wsparciu Mateusza Morawieckiego te dobre propozycje czekają teraz na waszą akceptację. Głęboko wierzę, że osiągniemy porozumienie, bo mamy wspólny cel. Zapewnienie nam jak najlepszych warunków służby – stwierdził minister.