Powiemy o czasie letnim, który zostanie w Polsce na stałe. Dzisiaj przewodniczący Komisji Europejskiej powiedział, że wycofa się Komisja Europejska z dyrektywy, która mówiła o zmianie czasu. Dzięki temu zatrzymać czas letni w Polsce będzie jeszcze łatwiej. Dwa lata temu, poseł Marek Sawicki, w imieniu naszego klubu, zgłosił ustawę o tym, żeby na stałe w Polsce był czas letni. Zmiana czasu jest bez sensu, nie ma konieczności ekonomicznej, a są przeciwwskazania zdrowotne – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie.

Zmiana czasu wymaga przestawienia naszych organizmów, to czasem zajmuje tydzień, dwa tygodnie. To jest bardzo niedobre dla dzieciaków, które wstają do szkoły, dla rodziców, ale także dla seniorów. Wiąże się to z problemami ze zdrowiem, z depresją, z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, z zawałami serca, ale również z większą liczbą wypadków drogowych, które w trakcie zmiany czasu i zaraz po niej są obserwowane. Jest bardzo dobry raport Fundacji Republikańskiej na ten temat. Kolejna sprawa to wracanie do domu, po szkole, po racy. Wychodzimy jak jest ciemno, wracamy jak jest ciemno. Dajmy dzieciom godzinę, żeby mogły spędzić czas na świeżym powietrzu. Żeby nie wracały nasze dzieci po zmroku do domu – stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Sprawy ekonomiczne. Zmiana wprowadzona w 1916 roku w Niemczech, wówczas mówiono, że ze względów ekonomicznych, trzeba jak najwięcej wykorzystywać światło dzienne. Dzisiaj fabryki pracują przy sztucznym oświetleniu. Są problemy z liniami lotniczymi, z rozkładami lotów, z pociągami. Dla instytucji bankowych, a przede wszystkim dla ich klientów to jest problem wypłatami, zasługami realizowanymi przez Internet. Jest zamieszanie z przestawianiem zegarków i systemów informatycznych. Również jest problem z przestawianiem się zwierząt domowych i hodowlanych – mówił dalej przewodniczący PSL.

Stąd nasza inicjatywa, rezolucja Parlamentu Europejskiego, decyzja komisji, po konsultacjach ponad cztery miliony osób zdecydowały, że nie należy dokonywać zmiany czasu. Polska przechodzi do historii jako kraj, który zatrzymał czas letni w Europie. Możemy być z tego dumni. My jesteśmy dumni z tego, że PSL był inicjatorem tego i w Polsce, i w Europie. Jest szansa, żeby to zrobić jak najszybciej. Żądamy od marszałka sejmu, wprowadzenia pod dzisiejsze lub jutrzejsze obrady, ustawy, którą poparły jednogłośnie wszystkie kluby na komisji. Ta ustawa jest po pierwszym czytaniu. Możemy ją przegłosować na tym posiedzeniu albo na pierwszym październikowym. Wtedy nie będzie już zmiany czasu. Zróbmy wszystko, żeby tak było – dodał Kosiniak-Kamysz.