Szefernaker: Bardzo dobry pomysł przeprowadzenia referendum. Jednakże brak działań osłonowych i komunikacyjnych spowodował, że ten termin był za szybki

Ten pomysł zmiany Konstytucji, pomysł zapytania Polaków to jest pomysłem dobrym, pomysłem, pod którym zapewne każdy przedstawiciel PiS od lat by się podpisał. Pytanie tylko, czy formuła, jaka została zaproponowana, pytanie czy data, która została zaproponowana, pytanie czy pewnego rodzaju kampania medialna, a wiemy, jak to w dzisiejszych czasach, takiej komunikacji jest bardzo ważne, czy te wszystkie elementy, narzędzia zagrały. Na pewno myślę, że prędzej czy później jest potrzeba do tego, żeby takie referendum w Polsce się odbyło, tylko pytanie, czy powinno się odbyć w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Po drugie, w moim przekonaniu powinna być bardzo duża kampania społeczna wokół tego. Jeżeli jest 10 pytań, to zęby wszyscy wiedzieli, jaki kierunek odpowiedzi determinuje działania w przyszłości w i którym kierunku państwo będzie zmierzać. To bardzo często są pytania związane z wiedzą prawniczą, z czymś, gdzie można interpretować pewne przepisy i w moim przekonaniu tak krótka kampania, jaka byłaby w tym przypadku, nie pozwoliłaby na to, żeby Polacy mogli odpowiedzieć z pełną wiedzą na 10 tak szczegółowych pytań – mówił Paweł Szefernaker w rozmowie z Marcinem Fijołkiem w Poranku Siódma9.

Jeszcze raz powiem: bardzo dobry pomysł przeprowadzenia referendum, bardzo dobry pomysł zmiany Konstytucji, wytyczenia pewnego rodzaju kierunków działania państwa na następne lata i pod tym względem 100% zgody z prezydentem, jednakże brak działań osłonowych, brak działań komunikacyjnych ze strony całego aparatu, otoczenia prezydenta w moim przekonaniu spowodował, że ten termin był za szybki, a jednocześnie do zbyt małej grupy, jak na razie, dotarła w ogóle informacja o tym, że można byłoby wziąć udział w takim referendum i odpowiadać na tak szczegółowe pytania – dodał wiceszef MSWiA.