Polityczne podsumowanie popołudnia: Senat dyskutuje nad referendum, wyrok TSUE ws. pytania irlandzkiego sądu, kandydaci na prezydenta Warszawy z kolejnymi propozycjami

— SENAT DYSKUTUJE NAD WNIOSKIEM PREZYDENTA O ROZPISANIE REFERENDUM KONSULTACYJNEGO. Prawo i Sprawiedliwość nadal nie poinformowało oficjalnie, jakie jest stanowisko partii w sprawie plebiscytu. W imieniu Andrzeja Dudy głos w Senacie zabiera minister Paweł Mucha. Referendum – zgodnie z propozycją prezydenta – miałoby się składać z 10 pytań i odbyć się 10 i 11 listopada. Na taką datę głosowania nie zgadza się PiS, które podkreśla, że nie należy łączyć plebiscytu z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

— KANDYDACI NA PREZYDENTA WARSZAWY Z KOLEJNYMI PROPOZYCJAMI. Patryk Jaki zaprezentował dziś plan rozbudowy warszawskiego metra. Wiceminister proponuje dwie nowe linie, budowane równolegle, które połączą Tarchomin z Ursynowem i Ursus z Dolnym Mokotowem i Wesołą. Jan Śpiewak zaproponował rozbudowę sieci tramwajowej, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Służewca. Propozycje związane z komunikacją miejską przedstawiła też Justyna Glusman. Z kolei Jacek Wojciechowicz chce zrównoważyć rozwój lewo- i prawobrzeżnej Warszawy poprzez między innymi stworzenie nowych miejsc pracy na Pradze. O 17:30 odbędzie się warszawska konwencja PO i Nowoczesnej z udziałem Rafała Trzaskowskiego i Pawła Rabieja.

— TSUE: SĄD KRAJU CZŁONKOWSKIEGO UE MA PRAWO WSTRZYMAĆ EKSTRADYCJĘ, JEŚLI MA WĄTPLIWOŚCI CO DO PRAWORZĄDNOŚCI PAŃSTWA, DO KTÓREGO OSKARŻONY MA BYĆ SKIEROWANY. „Organ sądowy, do którego zwrócono się o wykonanie europejskiego nakazu aresztowania, musi wstrzymać się od jego wykonania, jeśli uzna, że dana osoba mogłaby zostać narażona na ryzyko naruszenia prawa podstawowego do niezawisłego sądu, a tym samym istotnej treści prawa podstawowego do rzetelnego procesu sądowego, ze względu na nieprawidłowości mogące mieć wpływ na niezawisłość władzy sądowniczej w wydającym nakaz państwie członkowskim” – stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

— ZIOBRO: SENTENCJA WYROKU TSUE ZGODNA ZE STANOWISKIEM POLSKIEGO RZĄDU. „W żadnym punkcie swojego orzeczenia trybunał nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce. Po drugie, wbrew temu, co chciał irlandzki sąd, trybunał nie zgodził się na automatyczną odmowę wydania podejrzanego obywatela polskiego na wniosek prokuratury” – mówił minister Zbigniew Ziobro.

— MSWIA ZŁOŻYŁO ZAWIADOMIENIE DO PROKURATURY NA POSŁA SZCZERBĘ.