PAD wysyła do Senatu wniosek o rozpisanie referendum: 10 pytań, głosowanie 10 i 11 listopada

Nieco ponad rok temu, 3 maja 2017, mówiłem, że uważam, że powinniśmy zacząć dyskusję nad nową konstytucją, żeby to była dyskusja jak najbardziej społeczna, że jestem przekonany, że w wolnej Polsce, po 30 latach od przemian, Polacy są społeczeństwem dojrzałym, wykształconym, dlatego uważam, ze w najważniejszych sprawach nie można decydować bez wcześniejszego zapytania o zdanie. Jeżeli mija prawie 30 lat od czasu odzyskania suwerenności i niepodległości, jeżeli mamy w tym wspaniałym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, jeżeli zdamy sobie sprawę, że konstytucja obowiązuje od ponad 20 lat, jest dla mnie oczywiste, że jest to właściwy czas, by nad konstytucją, przyszłością ustrojową dokonać refleksji” – mówił prezydent Andrzej Duda.

„Stąd ta inicjatywa, by przeprowadzić w tym roku referendum o charakterze konsultacyjnym, by wytyczyć ścieżkę kierunku przyjęcia i tworzenia nowej konstytucji, jak powinna być konstytucja ułożona. Chciałbym, żeby na ten temat wypowiedzieli się Polacy, żeby mieli możliwość wzięcia spraw swoje ręcę” – dodawał prezydent.

Wniosek o rozpisanie referendum trafi do Senatu jeszcze dziś. Prezydent chciałby, by plebiscyt odbył się 10 i 11 listopada. Senatorowie projektem postanowienia zajmą się w przyszły wtorek.