Polityczne podsumowanie popołudnia: Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold, komisja o poprawkach do noweli ordynacji do PE

— PRZED KOMISJĄ ŚLEDCZĄ DS. AMBER GOLD ZEZNAWAŁ JAN ROSTOWSKI. Były minister finansów zeznał między innymi, że informował w 2012 roku ówczesnego premiera Donalda Tuska o problemach finansowych OLT Express. 5”Myśmy wtedy nie wiedzieli i ja nie myślałem, że ta część finansowa tego problemu, że sama piramida finansowa może być taka duża. Dochody podatkowe były naprawdę na bardzo kolejnym miejscuzeznawał. Posiedzenie obfitowało też w polityczne uszczypliwości między zeznającymi a przewodniczącą komisji. Małgorzata Wassermann wypominała Rostowskiemu błędy rządów Platformy, a były minister przypominał, że przewodnicząca kandyduje na prezydenta Krakowa. „Wtedy, kiedy PO rządziła, kiedy ja i wielu kolegów piastowaliśmy wysokie funkcje w państwie, to dla nas najważniejszą podstawą działania była konstytucja, ustawy zgodne z konstytucją i praworządność. Tego, niestety, dzisiaj nie można powiedzieć” – mówił w tzw. swobodnej wypowiedzi na początku przesłuchania minister Rostowski.

— TRWA POSIEDZENIE SEJMOWEJ KOMISJI NADZWYCZAJNEJ WS. ZMIAN W ORDYNACJI DO PE. Posłowie rozpatrzą wniosek i poprawki zgłoszone w trakcie II czytania. Projekt zakłada, że w każdy w każdym okręgu wyborczym wybieranych będzie co najmniej trzech posłów. Cały Sejm nad przepisami będzie dyskutować zapewne w piątek. 

— HORAŁA, TOKARSKA, KONWIŃSKI, PAMPUCH I JAKUBIAK KANDYDATAMI DO KOMISJI ŚLEDCZEJ DS. WYŁUDZEŃ VAT-U. W piątek Sejm formalnie zakończy proces powoływania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT-u i wybierze członków zespołu. PiS zgłosi do komisji: Marcina Horałę, Kazimierza Smolińskiego, Małgorzatę Janowską, Wojciecha Murdzka i Andrzeja Matusiewicza, PSL – Genowefę Tokarską, PO – Zbigniewa Konwińskiego, Nowoczesna – Mirosława Pampucha, a Kukiz’15 – Marka Jakubiaka.

— KANCELARIA SEJMU PRZESTAŁA WYDAWAĆ JEDNORAZOWE KARTY WSTĘPU DLA GOŚCI. Zmiany mają związek z protestem między Obywateli RP i nie dotyczą dziennikarzy.

— JAKI PRZEDSTAWIŁ PROGRAM ZDROWOTNY. „Będziemy chcieli wprowadzić 24-godzinny dyżur pediatryczny w każdej dzielnicy, korzystając z obecnej bazy placówek zdrowotnych Warszawy. Tak, aby nie było sytuacji, że warszawscy rodzice mają duży problem, żeby dostać się do lekarza ze swoimi dziećmi. Dzisiaj niestety często tak jest, szczególnie po zamknięciu placówek medycznych” – mówił kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki. Inne propozycje to projekt Zdrowe, Warszawskie Dziecko czy Miejski Program Przeciwdziałania Depresji. Jaki podkreślił, że to pierwsza część programu zdrowotnego i będą kolejne propozycje.