Polityczne podsumowanie popołudnia: Śpiewak kandydatem w Warszawie, ustawa o obniżce uposażeń parlamentarzystów opublikowana

— JAN ŚPIEWAK KANDYDATEM IP, RAZEM, ZIELONYCH I WMW NA PREZYDENTA WARSZAWY. Organizacje wystawią w stolicy wspólne listy do rad dzielnic i Rady Miasta. Hasłem komitetu będzie: WYGRA WARSZAWA.

— SZYMAŃSKI, PYTANY O ZASTOSOWANIU PRZEZ TSUE ŚRODKA TYMCZASOWEGO WS. REFORMY SĄDOWNICTWA: Realne, ale tylko wobec zmian, które nie nastąpiły przed wydaniem takiego postanowienia. „Nie należy uprzedzać decyzji Trybunału, który nie jest przecież notariuszem Komisji. Choć oczywiście sprawa będzie bezprecedensowa. To postępowanie z wielu względów nie ma analogii. Sędziowie Trybunału będą orzekać w sprawie innych sędziów. To wyjątkowa okoliczność, wymagająca od nich wyjątkowej ostrożności” – mówił w rozmowie z „Sieci” wiceminister Konrad Szymański.

— KOMISJA WERYFIKACYJNA UCHYLIŁA DECYZJĘ ZWROTOWĄ WS. LUTOSŁAWSKIEGO 9. Z kolei Platforma Obywatelska złożyła dziś projekt wprowadzający rekompensaty dla mieszkańców poszkodowanych przez reprywatyzację. „Widzimy, że decyzje dot. Zadośćuczynienia czy odszkodowań wydawane są właściwie spod dużego palca, zupełnie uznaniowo, na podstawie swobodnej oceny przewodniczącego, który patrzy na pana Kowalskiego, pan mi wygląda na 3 tys., a pani na 300 tys. i takie decyzje są wydawane. Brakuje jednoznacznych, jednolitych kryteriów przyznawania odszkodowań. Dlatego zdecydowaliśmy o tym, że klub Platformy złoży ustawę, która ten obszar porządkuje, bo ludziom należą się środki rekompensujące straty, które ponieśli, ale powinno być to zrobione uczciwie, praworządnie, transparentnie, a nie po PiS-owsku, jak robi to Patryk Jaki” – mówił rzecznik PO, Jan Grabiec.

— USTAWA OBNIŻAJĄCE PENSJE PARLAMENTARZYSTÓW O 20% OPUBLIKOWANA W DZIENNIKU USTAW. Przepisy wchodzą w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, czyli od 1 września.