Polityczne podsumowanie popołudnia: SN: 14 sędziów przeszło w stan spoczynku, Gersdorf na stanowisku, PMM w Czechach, trwa Komitet Polityczny PiS

— SĄD NAJWYŻSZY UZNAJE PRZENIESIENIE SĘDZIÓW W STAN SPOCZYNKU, POZA PREZES GERSDORF. Rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski, poinformował, że do instytucji wpłynęły listy od prezydenta z zawiadomienie o terminie przejścia sędziów w stan spoczynku. Pisma dostało 15 sędziów, w tym Małgorzata Gersdorf. „Zgodnie z tymi dekretami prezydenta, postanowieniami 14 sędziów SN z dniem 4 lipca przeszło w stan spoczynku. Takie samo pismo otrzymała I Prezes Sądu Najwyższego, pani prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf, ale w stosunku do niej prezentujemy stanowisko, że sytuacja ma charakter wyjątkowy, inny niż w stosunku do wszystkich pozostałych sędziów i podtrzymujemy swoje dotychczasowe stanowisko w tej materii” – tłumaczył Michał Laskowski.

— PREZES GERSDORF W PONIEDZIAŁEK ROZPOCZYNA URLOP. NIE WIADOMO, DO KIEDY POTRWA – LASKOWSKI.

— W SIEDZIBIE PIS TRWA KOMITET POLITYCZNY. Jak zapowiadała wicemarszałek Beata Mazurek dyskusja dotyczy przygotowań do wyborów samorządowych.

— PMM Z WIZYTĄ W CZECHACH. Rano premier Mateusz Morawiecki spotkał się ze swoim czeskim odpowiednikiem, Andrejem Babiszem. „Bardzo się cieszę, że Czechy i Polska mają coraz więcej wspólnego. Bardzo się cieszę, że Czechy i Polska mają coraz więcej wspólnego” – mówił szef polskiego rządu. Obaj premierzy spotkali się też z polskimi i czeskimi przedsiębiorcami.

— PLATFORMA PYTA O NEGOCJACJE WS. NOWELIZACJI USTAWY O IPN. „Dzisiaj kieruję pismo do premiera Mateusza Morawieckiego z żądaniem informacji dot. tego, czy prawdą jest, że europosłowie Poręba i Legutko brali udział w tajnych spotkaniach w siedzibie izraelskiego wywiadu nt. ustawy o IPN? Czy prawdą jest, że przywieźli z tych spotkań dokument, który stał się podstawą ustawy, którą później Mateusz Morawiecki przedstawiał jako własną, rządową? Chcemy zapytać na jakiej podstawie, jeżeli te dwie osoby brały udział w tych spotkaniach i rozmowach, na jakiej podstawie, pełnomocnictwa miały do prowadzenia rozmów w imieniu polskiego rządu, pomijając zupełnie MSZ, ambasadę polską i jakiekolwiek inne placówki dyplomatyczne” – mówił na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu Platformy, Sławomir Neumann.

— ZA TYDZIEŃ W PIĄTEK KOMISJA NADZWYCZAJNA ZAJMIE SIĘ ZMIANAMI W ORDYNACJI DO PE.